fbpx
Flanc

Tarka világ – Színterápia az öltözködésben

Amikor a ruhásszekrény előtt állva azon tanakodunk, mit vegyünk fel, sokszor ösztönösen olyan színeket választunk, amik passzolnak a hangulatunkhoz vagy éppen jobb kedvre derítenek. Ha nemcsak megérzésből, hanem kicsit tudatosabban szeretnéd használni a színek erejét, megmutatjuk, hogyan kezdj hozzá!

A színek képesek befolyásolni az érzelmeinket, ezért a pszichológiától kezdve a gyógyászaton át a vizuális kommunikációig számos területen szándékosan használják őket. Észrevettük-e, hogy a figyelemfelkeltő piros úgymond meghozza az emberek étvágyát, és gyakran feltűnik éttermek logóiban, míg a bizalmat keltő kék tökéletes egy nyugtató hatású tea csomagolásán?

A kromoterápiában, azaz színterápiában színes fénysugarakkal dolgoznak, de távoli kultúrákban, régen is használták a fényt és a színeket például színes kristályok segítségével gyógyításra. Anno az egyiptomiak, a görögök, a rómaiak és a kínaiak is különleges erőt tulajdonítottak nekik! Emellett beszélhetünk az indiai filozófiáról és a jógáról, mely szerint testünk hét csakrával, azaz energiaközponttal bír. Minden csakrának más-más a fő színe, mely aktívabb használata a csakra alulműködésekor javasolt. Emellett művészetterápiás módszerekben az alkotó színválasztása árulkodik lelki hogylétéről. Próbáltunk már mandalát rajzolni vagy felnőtteknek szóló színezőkönyvet színezni? Ezek a módszerek tudatos színválasztással szintén hozzásegítenek elménk elcsitításához.

De mi a helyzet az öltözködéssel?

Ruhaválasztásban is segítségünkre lehet a színekhez kötődő jellemzők és jelentéstársítások ismerete:


Vörös

A szív, a szerelem, a szenvedély és a vér, így egyben az életenergia és a gyökércsakra színe. Megfelelő mértékben használva kimozdíthat egy szürke, álló pozícióból, hiszen dinamikus, erős. Ha viszont túlzásba visszük, agresszív hatást kelthet. Nyugalmat, koncentrációt kívánó helyzetekben sem ajánlott. Energiájának mederbe tereléséhez elég lehet akár egy piros kiegészítő is.


Kék

A kékek egyfajta békés, hűvös nyugalmat közvetítenek. A torokcsakra színe felidézi a végtelen, összeolvadó tengert és eget, ideális relaxációs környezetben. A feloldódás, pihenés ígéretét hordozza.


Indigókék

A kék árnyalatait különböző célokra ajánlják. Az indigót például a harmadik szem csakrához kötik: a többet látás, az intuíció színe.



Lila

A titokzatos lila a bölcsesség, a biztonság és a hatalom szimbóluma. A piros és a kék keverékeként valóban képes egyensúlyt teremteni a végletek között. 


Narancssárga

A kreativitás, az alkotás és az átalakulás képességét hordozza. Ha motivációra és tettvágyra van szükségünk, bújjunk narancssárgába, kevésbé leszünk fáradtak. A barátságos, meleg narancssárga a szakrális csakra színe.


Sárga

Mi más, mint a napfény? A sárga a szabadság, az életöröm, az optimizmus színe. Könnyedséget és játékosságot hoz életünkbe. Serkenti a szervezetet, sőt még a szellemi tevékenységeket is! A napfonat csakrához kapcsolják. Akár egy csokor sárga virág, felvidítja viselőjét.


Zöld

A szívcsakra színe a természethez hasonlóan különleges, ősi erejével nyugtatja meg a szervezetünket! A zöldek energiája harmóniát és egyensúlyt sugároz. Jelképezheti a reményt és az újjászületést, megújulást.


Tipp:

A színek jelentése és hatása kultúrától és személyiségünktől, saját tapasztalatainktól, élményeinktől is függ. Ráadásul a gyakorlatban ritkán találkozunk tiszta színekkel, és a kevert vagy tört színek jelentése összetett, árnyalattól függően módosul. Ezért mindenképp vegyük figyelembe megérzéseinket és preferenciáinkat is a bennünket körülvevő tárgyak és ruhák színének kiválasztásakor!

G. Lilla


MÉG TÖBB FLANC