fbpx
Lélek,  Test,  Test és lélek

Motivációk életmódváltáshoz

Az életmódváltás számos indíttatásból lehetséges. Van, aki fogyni szeretne, van, aki egészségesebb akar lenni, és akad, aki csak „jobban” szeretne élni. Na de mit jelent mégis mindez? Mi az, hogy „jobban élni”?

A válasz nehezen megfogalmazható, hiszen minden ember máshogy értelmezi a kérdést. Az életmódváltás nagy előnye, hogy minden egyénre szabható, hiszen nem egy illékony, és divatos diétáról van szó, hanem egy életre szóló szemléletváltásról. Ha benned is gyakran felmerül, hogy változtass, de nem tudod, hogyan indulj neki és mivel motiváld magad, mindenképp olvass tovább!

Haladj apró lépésekben!

Fontos, hogy már az elején tisztázzuk le magunkban, mit szeretnénk elérni és ehhez milyen motivációkat hívhatunk segítségül. Ez a későbbiek során is erőt adhat azokban az esetekben, amikor úgy érezzük, már képtelen vagyunk kitartani. Az életmódváltás az egészségünket érintő testi és lelki fejlődésről, átalakulásról szól. Azonban nem egy könnyű menet, és ezzel jó már a kezdetek kezdetétől tisztában lenni. Hiszen sok esetben olyan régen belénk kódolt mintáktól kell megszabadulnunk, amelyek akár évek, sőt évtizedek óta a fejünkben vannak.


Az életmódváltás nem egy gyors folyamat, és nem is 90 napra szól, mint például egy fogyókúra.

Sőt, még csak nem is főként a testi változásokra fókuszál.


Ha elhatároztad magad, haladj apró lépésekben! Én mindenképp ezt tenném az első helyre a motiváció megtalálása és a cél kitűzése után. Ne akarj egyből csodát. Például kezdj olyan apróságokkal, hogy mostantól hamarabb leszállsz a buszról és többet sétálsz, esetleg egy héten csak kétszer eszel cukros, vagy glutén alapú ételeket. Lehetnek ezek bármilyen apró célok, attól függően, mit szeretnél átformálni az életedben. 
Hogy egy sportos metaforával éljek, ha eddig a futópálya közelébe sem mentél, ne akarj egyből hosszútávfutó lenni. Így csak a kedved fog elmenni az egész életmódváltástól, viszont az apró változtatások – például hétről hétre fél kilométerrel többet futni –  annyi önbizalmat adhatnak, hogy szépen lassan te magad akarod majd emelni a tétet. Ráadásul, így sokkal könnyebben ívódnak majd bele a mindennapjaidba ezek a szokások, és nem is sanyargatod magadat. 

Adj időt magadnak, készülj fel! 

Egy életmódváltás nagy felkészülést igényel, ezért nem árt előtte elvégeztetni egy teljes kivizsgálást és konzultálni egy táplálkozástudományi szakemberrel vagy egy orvossal. A változások minden esetben a mi egészségiállapotunkhoz, testi határainkhoz kell, hogy igazodjanak. Ne tűzz ki olyan célokat, amelyekben szinte biztos vagy, hogy számodra nem elérhetőek bizonyos egészségügyi probléma vagy például anyagi szempontok miatt.

A lelkedet se felejtsd el!

Sokan nem vesznek tudomást a folyamat lelki oldaláról, pedig csak egészséges pszichére lehet várat építeni. Törődj az életmódváltás alatt önmagaddal minden téren: figyeld meg a gondolataidat, érzéseidet. Érdemes ilyenkor olyan célokat is kitűzni, amelyek azzal foglalkoznak, hogy megszabadítsanak a korábbi káros lelki folyamatoktól. Vizsgáljuk meg, miket kellene átprogramozni vagy jobban megérteni önmagunkkal kapcsolatban. Ehhez pedig használj, amit csak szeretnél: sportolj, meditálj, táncolj, kapcsolj ki, törődj a lelkeddel. Sőt, az sem elrugaszkodott ötlet, hogy külső segítséget kérj, például egy terapeutától!

Egyet viszont soha ne felejts el:
mindig úgy cselekedj, ahogy neked jó, hiszen érted történik az egész!

H. Ramóna


SZÍNEK EREJE A FLANCOSNÁL