fbpx
Test,  Test és lélek

A body positivity mindig pozitív?

Az elmúlt évtizedben sokszor volt hangos a média a body positivity kifejezéstől. Az alapvetően elfogadásról szóló mozgalomnak is megvannak azonban a hátulütői, amiket figyelembe véve már
nem biztos, hogy egy teljes mértékben pozitív fogalomról beszélhetünk.

A body positivity terminológust először 1996-ban hallhattuk, amikor egy pszichoterapeuta és egy étkezési rendellenességekkel küzdő beteg együttesen megalapította a thebodypositive.org nevű oldalt. Ennek célja az volt, hogy edukálja, és segítse azokat, akik rosszul érzik magukat a testükben.
Mozgalommá avanzsálását azonban inkább 2012-re datálhatjuk, amikor újra reflektorfénybe került ez a kifejezés. Oka ezúttal az volt, hogy emberek tömegei kezdtek el küzdeni azért, hogy a női szépségtrendekben változást érjenek el, és az egyformaságot felváltsa a diverzitás. Innentől kezdve a body positivity lényege az lett, hogy minden test úgy szép, ahogy van. Legyen szó bármilyen méretről, súlyról, vagy formáról, a mozgalom képviselői az elfogadást tűzték ki célul.
Ez idáig rendben is van, ám itt akad egy kis bökkenő.

Mi a gond a body positivity-vel?

Kezdeném azzal, hogy mi a jó benne. Hatására ugyanis a kifutók és a reklámok sokkal színesebbek lettek. Már nem csak 18-as testtömegindex alatti modellek vonulnak fel, és tekintenek vissza ránk egy-egy plakátról, ami hatalmas és egyben szükséges változás.
Épp ideje volt, hogy teret adjunk a normalitásnak, és elfogadjuk, hogy az emberi test egyedi és páratlan, ennélfogva végtelen formában létezik.
Azonban ennek az egésznek van egy olyan szélsőséges változata, ami egy dolgot figyelmen kívül hagy, ráadásul egy rendkívül fontos dolgot, az egészséget. Mert szép dolog az elfogadás, de mikor több száz kilós vagy kórosan sovány nők fotóit nézve body positivityről beszélünk, akkor azért felmerül néhány kérdés.

Egy dolog ugyanis valakit szépnek találni, viszont egy másik dolog, hogy vajon az illető egészségileg is jól van-e.

Egy-egy szélsőséges eset megannyi egészségügyi kockázatot hordozhat magában.

A body positivity tehát addig maradhat pozitív, ameddig harcol a megbélyegzés, a zaklatás, a bántás ellen, mind offline mind online módon. Valóban fontos, hogy elfogadjuk különbözőségeinket, mindazonáltal nem lehet mindig mozgalmak mögé bújni, és eltakarni azokkal súlyos problémákat. Mert ha valaki nem fordul szakszerű segítséghez, mondván, hogy “ez a body positivity kora, fogadjuk el olyannak, amilyen”, akkor nagy eséllyel csak elmenekült egy probléma elől, ami kezelés nélkül akár végzetes is lehet. 

Ahogy mindenben, úgy ebben is érdemes egy kiegyensúlyozott arany középútra törekedni. Az elfogadás szellemében élni, de nem szemellenzővel és homokba dugott fejekkel, hanem megértéssel és odafigyeléssel, segítőkészséggel.

Mert egészségünkből is csak egy van, óvjuk meg!

T. Dorottya