fbpx
Test,  Test és lélek

Tejfürdő, mézes pakolás, méregkeverés – Ókori szépségtitkok

A nőknek már több ezer évvel ezelőtt is fontos volt a megjelenésük, így nem csoda, hogy a mai sminkek, a hajfestés és a természetes bőrápolás egészen az ókorig nyúlik vissza. Milyen praktikákkal ápolták bőrüket az ókori Egyiptomban? Milyen anyagokat használtak sminkként az ókori Rómában? Néhány érdekes szépségtitoknak jártunk utána.

tejfurdo_2

Mindent a szépségért – Méreganyagok a sminkekben

Az ókorban – ahogyan majd később, az 1930-as, 40-es években és bőven utána is láthatjuk – a nőies megjelenés egyik alappillére volt a sápadt, fehérre meszelt arc. Amikor még nem volt ásványi és más, nem mérgező alapú púder, a nők ólom és ecet keverékével kenték be az arcukat, hogy minél hamvasabb hatást érjenek el. Sajnos az ólom használata olyan szerencsétlen következményekkel járt, mint a haj vagy a fog kihullása.

Tejfurdo_1

Krémek és parfümök természetes alapanyagokból 

tejfurdo_3

Az ókorban sokat kísérleteztek a természetes alapanyagokkal, gyógynövényekkel, fűszerekkel. Készítettek például mézből, olívaolajból és tojásfehérjéből krémet, amit gyógynövényekkel kevertek attól függően, hogy milyen típusú bőrre kenték, és előszeretettel használtak a krémekhez mandulaolajat, pisztáciát, sáfrányt, mentát, citromfüvet és fahéjat is. 

Hajfestés piócákkal, szemhéjtus rézből

Az ókorban nem csak gyógyításra, hanem a nők szépségápolásra is használtak piócákat. Ezeket nagy ólomedényekbe tették, ahol egy hónapig erjesztették őket és a belőlük nyert anyaggal festették a hajukat. A vöröses, barnás hajszín eléréséhez többek között sáfrányt és hennát használtak. Az ókori nők találékonyságát jól mutatja, hogy gyakorlatilag minden körülöttük fellelhető anyagot tudtak hasznosítani: rézből, ércből és égetett mandulából például szemhéjtust készítettek, vörösagyag és víz keverékéből pedig pirosítót állítottak elő, amit az arccsontjukra tettek. 

tejfurdo_4

Teljes körű szájápolás

Az ókorban a fogak tisztításához tojáshéj és faszén keverékét használták – valószínűleg innen is eredhet a mai széntartalmú fogkrémek térhódítása -, a fogíny és az ajkak természetes pirosságát pedig a bételdió levelének rágcsálásával tartották fenn. Ez sajnos bármennyire is tűnt hatékonynak esztétikai szempontból, később megbosszulta magát, mivel a fogak kihullottak tőle. 

tejfurdo_5

A méregtelenítők: sóradír és agyagmaszk 

Az ókori Egyiptomban a nők előszeretettel tisztították meg a méreganyagoktól a bőrüket sós radírozással. A sóhoz mindig valamilyen illóolajat öntöttek és ennek keverékét dolgozták el a testükön. A bőrük ettől nem csak selymes lett, hanem nagyon illatos is. A bőr méregtelenítéséhez előszeretettel használtak agyagot is, ami kiválóan pusztította el az elhalt hámsejteket és szennyeződéseket az arcról és a testről egyaránt. Hatásosságukat pedig mi sem igazolja jobban, mint hogy ezek a praktikák mind a mai napig ott vannak a modern nő napi rutinjában. 

tejfurdo_7