fbpx
Ami körülvesz,  Kult

„Egy alkotó a lelkéből táplálkozik”- Czikkely Panni

Illusztrátor, grafikus, formatervező, művész. Saját szavaival élve, alkotó ember, aki nem szereti, ha beskatulyázzák. Ki áll a Flancos ruhák csomagolásán és a Színezd újra kollekció kampányában látható légies, finom vonalvezetésű rajzok mögött?
Czikkely Pannival beszélgettünk.

Hogy kerültél kapcsolatba a Flancos csapatával?

Régóta szemeztem a márkával, mert az életérzés, amit képvisel, abszolút én vagyok. Ezért tavaly nyáron, amikor lediplomáztam, megleptem magam egy fekete Flancos kezeslábassal. Ez volt az első rendelésem, nagyon örültem neki, és megosztottam róla egy videót az Instagram oldalamon, megjelölve benne a márkát. Utána kaptam egy üzenetet, hogy elkezdték nézni a munkáimat, tetszett a stílusom, lenne-e kedvem együtt dolgozni velük.

Rendkívül hamar egymásra hangolódtunk!
Volt egy elképzelésük, de ezen belül szabad kezet adtak a vizuális anyagok elkészítésében. Könnyen belehelyezkedtem a világukba, a ruhákról készült képeken abszolút átjön a hangulat. A tervezésnél az is segített, hogy a Flancos” a mindennapokban Facebook-csoportban láttam, a márka körül kialakult egy szoros közösség. Ez a női összefogás és sokszínűség szép példája, hiszen különböző alkatú, stílusú és életkorú nők segítik egymást tanácsokkal a vásárlásnál. 

Egészen pontosan miket terveztél a márkának?

A nyári „Flancos lány vagyok” feliratú képet, ami egy olyan ajándékutalvány, amelyet a megrendelők kuponkód helyett kaptak meg. Ez egy lakberendezési tárgyként, dekorációs elemként is használható print, dizájn tárgy, amiből elkészült a koktél receptes téli változat is, és hamarosan érkezik a vidám, tavaszi verzió. Emellett a Színezd újra kampány mozgó borítóképének és az Instagramos gifek tervezésében vettem részt. Ez az új kollekció szabadságot, frissességet, nőiességet fejez ki, amit két fő színe, a lila és a sárga is hangsúlyoz.  

Mit gondolsz ezekről a színekről?

A minap kabátot keresve láttam, hogy a fast fashion boltokban, melyek gyakran másolják egymást a divatszínek tekintetében, most a barnás, drappos árnyalatok jellemzőek. Éppen ezért remek, hogy a Flancos mer eltérni ezektől a színektől!

Milyen a viszonyod a színválasztáshoz?

A grafikáimon dominálnak a pasztelles földszínek. A feketével is jóban vagyok, amit sokan használunk kényelemből, ráadásul formatervezőként tudom, a dizájner világban különösen erős üzenettel bír. Viszont néhány hete eljutottam színtanácsadásra Szlami Zitához, és megtudtam, milyen színek állnak jól nekem. A meglepő eredmény hatására kezdtem sárga ruhákat beszerezni! Persze nem tudok minden ajánlott színnel azonosulni. Hiába jött ki, hogy jól állnak a fűzöldek és a rikító türkizek, talán egy későbbi életszakaszomban beépítem majd őket a ruhatáramba, de még nincs itt az idejük. 

A formatervezésben mennyire tartod fontosnak a színeket?

A mesterképzéses szakdolgozatomban a zöld szín és a környezetünkben jelen lévő növények hangulatra gyakorolt hatásáról írtam. Legyen szó a ruháink vagy az otthonunk színeiről, befolyásolják a közérzetünket. Sokszor nem véletlenül elérhető egy termék több színben! Vonzza a vásárlókat, hogy személyre szabhatják a mindennapi tárgyaikat. Például, ha sárga dolgokkal, kiegészítőkkel vesszük körbe a lakást, egységet képeznek és összefogják az enteriőrt. 

Sokféle területen alkotsz. Össze tudnád foglalni a főbb tevékenységeidet?

Alkotó emberként definiálom magam, nem szeretem, ha csak grafikusként hivatkoznak rám. Főleg azért, mert bár végzek grafikai munkákat, nincs grafikus végzettségem. Viszont sokan nem tudják, hogy formatervező alap- és mesterszakot végeztem, ami egyfajta határterület. Hiszen egy bútor megtervezése összetett folyamat: értenem kell az arculat és a logó kitalálásához, a színek társításához…
Az illusztrációban viszont a belső világom és a mesékhez fűződő szoros kapcsolatom megjelenítése hajt. Ez a változatosság a szép a szabadúszó létben, hogy a különböző feladatok, a könyv- és határidőnapló-illusztráció, a gif tervezés, a webshopom üzemeltetése, a textiltervezés egyaránt megférnek egymás mellett.
Utóbbi például a Cakkompakkom vállalkozásban jelenik meg, amit László Dorina barátnőmmel viszünk másfél éve. Saját grafikás szendvicses tasakokat és bevásárló zsákokat készítünk, mellyel a műanyagcsomagolás ellen és a környezettudatosságért küzdünk. A termékeink low waste kategóriásak. Nem maradék anyagokat használunk fel, hanem az egyedi, mintás pamut anyagokat magunk gyártatjuk le, de egy zsák rengetegszer használható. Nagyon sokféle szín és minta van jelen itt is, így mindenki megtalálhatja a hozzá legjobban passzolót, szívéhez közel állót.

A formatervezés hogy fér bele az életedbe?
Bútortervezésből diplomáztam, nagy álmom, hogy kisebb „okos bútorokat” tervezzek. Ezzel kapcsolatban pályázom jelenleg egy ösztöndíjra. Jó lenne látni a teljes diplomamunkámat is 3D-ben, mert egyelőre csak a szék valósult meg, de a bútortervezés egy speciális szegmens. Ahhoz, hogy itt érvényesüljek, sok minden kell, többek között egy műhely, anyagi befektetés és rengeteg szakmai tapasztalat. 

Processed with VSCO with 10 preset

Milyen aktuális projekteken dolgozol?

Több könyves munkám jár tervezési fázisban. Ez a leghosszabb folyamat, amikor olvasgatom, gondolkodom rajta. Így, amikor nekiülök, addigra megérik bennem, és gyakorlatilag „csak” papírra kell vetnem a kiforrott ötletet. Két példa, a környezettudatosságra nevelés és az illemszabályok is szerepelnek az aktuális projektjeim között. De mindig adódnak kisebb megbízásaim, mint az esküvői meghívó vagy a logótervezés, amivel ugyanolyan szívesen foglalkozom, mint a nagyobb munkákkal.  

Milyen témák és ügyek mögé állsz be szívesen?

Mivel egy alkotót sokban meghatároznak a munkái, csak olyan projekteket vállalok, amelyekkel tudok azonosulni és amelyekhez tudok hozzátenni, hiszen minden tervezés egy kreatív csapatmunka is. Szerencsére a megrendelőim nagy része tisztában van vele, milyen értékeket képviselek. Az Instagramon személyes tartalmakat is megosztok arról, mi minden inspirál, ezért sokkal specifikusabban tudnak megtalálni. Például aki látja, hogy érdekel a növénygondozás, a környezetvédelem vagy a gyerekek, meg mer keresni ilyen témákkal. Most például két pszichológiai témájú projektbe vágok bele, miután elkezdett mélyebben foglalkoztatni a dolog… Hiszek benne, ha azt sugározzuk kifelé, mit szeretnénk csinálni, bevonzzuk a megfelelő lehetőségeket. 

Hol alkotsz jelenleg?

„…a rajzaimon gyakran megjelenik egy meleg, pasztell rózsaszín, ami egy finom, ölelő, pozitivitást sugalló, kedves szín…”

Budapesten lakunk a barátommal egy pici albérletben, de szinte minden hétvégén hazajárok a szülővárosomba, Kiskunmajsára, ahol édesanyám él. Néha egy-két hétre ott is maradok. Ez a szabadúszó lét egyik előnye, hogy nyugodtan utazhatnék vagy elköltözhetnék, a webshopos csomagküldésen kívül mindent tudnék máshonnan csinálni. A munkám nem köt sehova. 

Talán csak a képernyőhöz… Ennyi számítógépnél töltött idő mellett hogyan tartasz egyensúlyt online és offline között?

Feltölt a séta, a futás. Elkezdtem meditálni, és mióta befejeztem az egyetemet, végre ki tudom aludni magam. Este tíz után már nem nézem a telefonom, és este hattól e-mailekre sem válaszolok.
Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy mindenki elérhető 0-24 órában, ami szűkebb körben így is lehet, de munka téren jobb határokat felállítani. Szeptemberben, az egyetemi tanulmányaim befejeztével lettem főállásban szabadúszó. Azóta jött hideg-meleg is, de szerencsére mind mentálisan, mind szakmailag kapok segítséget.
Az Instagramos alkotói közösséggel meg tudjuk osztani a nehézségeinket és támogatjuk egymást. Másrészt jól jött, hogy egy pályázat kapcsán körülbelül 22 évesen megnyitottam a vállalkozásomat, és nem akkor kezdtem dolgozni, amikor kijöttem az egyetemről. Mindenkinek, aki kacérkodik a kreatív vállalkozás-indítás gondolatával, azt tanácsolom, minél hamarabb kezdje el!
Ne féljen nekiállni és kérdezzen, mert egyedül, hirtelen, a nulláról nagyon nehéz elindulni. Persze, be lehet olvadni egy multihoz, de ez könnyen bedarálja az embert. Szerintem egy alkotó a lelkéből táplálkozik, és, ha csak parancsra dolgozik, egy idő után elfogy a motivációja.

Ha választhatnál, milyen szín lennél?

Hiába nem áll jól, és nagyon sokáig nem is szerettem, a rajzaimon gyakran megjelenik egy meleg, pasztell rózsaszín, ami egy finom, ölelő, pozitivitást sugalló, kedves szín. Azt szokták mondani a munkáimról, hogy jó rájuk nézni, mert puha, reménytadó, megnyugtató hatást keltenek. Ennek a rózsaszínes árnyalatnak az üzenetét szeretném közvetíteni a jövőben is a munkáimmal.

„Alkotó emberként definiálom magam, nem szeretem, ha csak grafikusként hivatkoznak rám.”

Czikkely Panni

  • Kiskunmajsán született 1994-ben, ma Budapesten él.
  • A BME ipari termék- és formatervező mérnök, majd a MOME formatervező művész mesterképzésén végzett.
  • Instagramos közössége, az úgynevezett „Pannifalva” több, mint 21.000 követőt számlál. https://www.instagram.com/czikkcakk/
  • Honlap: https://www.czikkcakkdesign.com/
  • Portfólió: https://issuu.com/czikkcakk/docs/portfolio_czikkelyanna
  • Példák együttműködéses munkáira: Fatimapanka Lifestyle book illusztrációi, DinnaDalok mondókáskönyv, Cakkompakkom anyagok grafikái, a PólóNeked designere, 4Babies babaruha márka 4 mintájának tervezője, Gilberries and Wine ÉDEN boroscímke, Plantethics öröknaptár november hónapjának illusztrációja, a Margaret Island zenekar több pólójának tervezője, Tudatos Hedonizmus logó és gifek, Szőlőszem logó és menütervező grafikája, ZUG műhely tag (szabadúszó grafikusok stúdiója), Csend/élet magazin illusztrátor.

G. Lilla