fbpx
Lélek,  Test és lélek

4 hetes kihívás a mentális egészség jegyében – A harmadik hét feladata: Adj magadnak énidőt

Lehet bármilyen sok a munka, zűrös a családi lét vagy sűrűek a hétköznapok, ahhoz, hogy kiegyensúlyozott életet élj, szükség van mindennapos énidőre. Legyen szó napi 10 percről vagy akár egy óráról, a lényeg, hogy elmerülj magadban és segíts megnyugodni a testednek és a lelkednek. Tarts velünk 4 hetes kihívásunk harmadik állomásán!

“Nincs időm semmire”, “most nem tudok elmenni edzeni”, “levegőt venni sem tudok, annyira be vagyok havazva” – ugye mindenkinek ismerősek ezek a mondatok? A rohanó mindennapokban egyre kevesebb idő jut magunkra. Szinte minden egyes pillanatban három-, négy-, vagy akár ötfelé figyelünk és észre sem vesszük, hogy megy el felettünk az idő. Azonban ahhoz, hogy megőrizzük lelki és szellemi egészségünket szükségünk van olyan időszakokra, amikor teljesen egyedül vagyunk és kapcsolódunk magunkkal. Bár azt gondolhatjuk, hogy a minőségi énidő akár a párunkkal vagy a barátainkkal is eltölthető, sajnos el kell, hogy keserítsünk: ahogyan a nevében is benne van, az énidő kizárólag akkor tud segíteni mentális egészségünkön, ha teljes mértékben egyedül vagyunk. 

Összegyűjtöttünk néhány megoldást az énidő megélésére és elkülönítésére – énidőre felkészülni! 

1. Engedd el! – Ha minőségi énidőt szeretnél elkülöníteni, muszáj, hogy megszabadulj azoktól a gondolatoktól, feladatoktól, amik gúzsba kötnek és állandóan dolgozni kényszerítik az elmédet. Természetesen az elvégzendő munkát és a kötelező cselekvéseket nem tudod csak úgy lesöpörni az asztalról, de fontos, hogy tudd, mikor kell meghúzni a határokat. Az ebédidőd legyen igazi ebédidő – 5 perc alatt nem lehet ebédelni és megérdemled a napközbeni pihenést. Ha 9 órakor keződik a törzsidőt, vezess be reggel 8-tól énidőt: meditálj, olvass, hallgass zenét vagy podcasteket, menj el sétálni egyet. Engedj el minden kényszert, minden kötelezőt és tudatosítsd magadban, hogy fontos vagy, ahogyan fontos a magadra szánt idő is. 

2. Az elengedésben segítségedre lehet, ha kevésbé vagy jelen a közösségi médiában és csökkented a kütyükkel töltött időt. Jó megoldás lehet, ha némítod az értesítéseidet reggel 9 előtt és este 6 óra után és ha épp kint vagy a szabadban vagy a kezedbe veszel egy könyvet, a legjobb ha a lehető legmesszebb teszed a telefonodat. Tudjuk, hogy nehéz, de próbálj ki néhány hétvégét is úgy, hogy maximum napi egyszer nézel rá a képernyőkre.

3. Készíts napirendet! – Ha nem vagy rendszerező és szervező típus, valószínűleg nehéz lesz, de hidd el, nagyon sokat segít ha rendszerezetten éled a mindennapokat. Írj be minden teendőt a naptárba, jelöld ki a munkaórákat, a gyerekekkel, barátokkal töltött időt és természetesen jegyezd fel az énidőd idejét is. A lehetőségeidtől függően lehet ez egy 10 perces vagy fél órás időtartam vagy akár ennél több. Ha pedig mindennap nem is tudsz énidőt elkülöníteni, törekedj rá, hogy hetente legalább 3-szor, 4-szer töltsd időt magaddal. 

4. Az utolsó és legfontosabb pedig, hogy teljes mértékben pozitívan állj hozzá a napjaid megváltoztatásához. Hagyd a “nekem ez nem fog menni”, “nem fogok tudni időt elkülöníteni, annyit dolgozom” és hasonló kijelentéseket. Tudatosítsd, hogy fontos és értékes ember vagy, megérdemled az énidőt és megjutalmazhatod magad vele. És ami a legfontosabb, hogy bármire képes vagy!