fbpx
Lélek

4 hetes kihívás a mentális egészség jegyében – A negyedik hét feladata: Ne félj segítséget kérni! 

Elérkeztünk 4 hetes kihívásunk utolsó állomásához, ahol az egyik legfontosabb feladatot térképezzük fel. Ez nem más, mint a segítségkérés, amire gyakran tudattalanul vagy épp tudatosan nem fordítunk elég figyelmet, pedig nagyon is gyakorolnunk kellene a mindennapokban. 

Segítséget kérni nem könnyű. Felismerni és beismerni, hogy segítségre lenne szükségünk, szintén nem egyszerű, sőt, talán az egyik legnehezebb feladat az életünkben. Pedig ha nem félünk a segítségkéréstől, akár pillanatok műve is lehet egy-egy lelki – vagy akár testi – probléma feldolgozása. Mentális egészségünket is nagyban befolyásolja, hogy meddig vagyunk képesek önmagunk formálni azt és fontos felfedezni, mikor jön el az a pont, amikor már külső segítségre van szükségünk. Lehet ez akár egy önismereti tréning szakemberekkel, beszélgetés pszichológussal vagy akár csak egy közeli barátunk felé fordulás a gondjainkkal, a lényeg, hogy soha ne halogassuk a dolgot, ha segítségre, támogatásra van szükségünk. 

Hogy mit tehetsz annak érdekében, hogy felismerd, valóban szükséged lenne segítségre és mit léphetsz abban a pillanatban, hogy úgy érzed, egyedül nem megy? Ebben próbálunk segíteni és aktivitásra ösztönözni utolsó kihívásunkban. 

Hagyd a könyveket, beszélgess! 

Számtalan olyan élethelyzet van, amikor egy-egy szakember által megírt életvezetési könyv segítséget nyújthat, de amikor azt érzed, hogy már a teljes szakirodalmat felfaltad mégis ugyanazok a kérdések ötlenek fel benned napról napra, akkor már szinte egészen biztos, hogy az olvasás nem lesz elég. Ha hónapokig ugyanazokat a belső harcokat vívod meg és nem érzel előrelépést a helyzetedben a könyvekben olvasott tanácsok és elvégzendő feladatok után sem, próbálj meg inkább beszélni róla. A mai rohanó, stresszes világunkban már szinte elengedhetetlen, hogy legyen olyan személy a közelünkben, akivel jól ki lehet beszélni a mindennapi gondokat, de az sem ördögtől való, hogy hetente 1-2 alkalommal pszichológussal beszélgess arról, amivel úgy érzed, dolgoznod kell. És innen máris elérkeztünk a következő lépéshez. 

Ne félj a szakemberektől! 

Sokszor eljátszottál már a gondolattal, hogy milyen lenne szemben ülni egy pszichológussal vagy életvezetési tanácsadóval és teljesen kötetlenül, bizalmasan beszélgetni mindarról, amivel magadban próbálsz rendet tenni? Ugyanakkor minden alkalommal, amikor arra gondolsz, hogy időpontot kérsz, szégyenérzet fog el vagy azzal állítod le magad, hogy sem anyagilag, sem időben fér bele az életedbe ez a szolgáltatás? A mentális egészség nagyban meghatározza fizikai állapotunkat is. A túlzott stressz, a lenyelt gondolatok, a ki nem mondott szavak, a feldolgozatlan traumák fizikai elváltozásokat idéznek elő. Na persze nem egyik napról a másikra, hanem hosszú évek alatt, de ha még időben megállítjuk a folyamatot, van esély a változtatásra. Szakembertől segítséget kérni nem szégyen, hanem nagyon is felelős és tudatos lépés, amire csak büszkének lehet lenni. Így hát, ha eddig nem mertél leheverni a képzeletbeli – és létező – pszichológusi pamlagra, itt az idő, hogy cselekedj! Semmit sem veszthetsz, ellenben annál többet nyerhetsz, ha ez a mindennapjaidban szokássá válik. 

Támaszkodj a közvetlen környezetedre, ha baj van

Talán nem vagy jóban a szomszéddal, az irodaház gondnokával vagy a buszsofőrrel, akivel minden nap találkozol, de ha úgy érezd, bajban vagy, ne bújj el a kíváncsi szemek elől. Megrázkódtatás ért az irodában és vigasztalásra van szükséged? Rossz hírt kaptál otthonról? Esetleg fizikai tüneteket is produkálsz egy stresszes helyzetben, pánikroham lesz úrrá rajtad? Bátran kérd meg a kollégádat, vagy a melletted ülőt, hogy segítsen neked. Napok óta nem alszol, mert egy munka kiüti a régóta tervezett családi ünnepséget és olyan stressz tüneteket produkálsz tőle, amitől nem tudsz minőségi mindennapokat megélni? Állj a sarkadra és szólj a főnöködnek, hogy komoly lelki problémát okoz számodra a helyzet, amiben vagy és próbálj kompromisszumos megoldásra jutni.

Feltárni a lelkünket nem gyengeség

Ez az a mondat, amit ebben a kihívásban minden nap el kell mondj magadnak a tükörbe nézve reggel és este, ebédszünetben és amikor csak tudod. Tudatosítsd magadban, hogy megmutatni magunkat a nehezebb időkben és segítséget kérni felelősségteljes és szükséges döntés és segít abban, hogy egészséges és kielégítő életet élj. Ne hallgass a belső és külső negatív hangokra, csak engedd, hogy segítsenek. Nem kell mindig egymagadban küzdened!