fbpx
Gasztro,  Kert

Viszlát betegségek! – Így használd a természet patikáját az őszi hónapokban 

Réteges öltözködés ide vagy oda, a változékony időben szinte észrevétlenül törhet ránk egy-egy nátha, napokig tartó torokgyulladás vagy épp egy kellemetlen felfázás. Ilyenkor azonnali segítség lehet a természet patikája, vagyis a gyógynövényeknek az a nagyon széles skálája, amivel szinte bármilyen fájdalmat és egészségügyi problémát enyhíthetünk. Megnéztük, milyen gyógynövényeket érdemes ősszel a polcon tartani! 

Kamilla

A kamilla örök klasszikus a gyógynövények világában és ez nem véletlen. Ha megfázunk, kamillával inhalálva tudjuk csökkenteni a torokfájást és az orrfolyás okozta fájdalmakat, ha felfázunk, kamillás borogatással tudjuk enyhíteni a hasunkban és a vesénknél kialakult kellemetlen érzeteket.

Ha az évszakok közötti átmenetben nehezen alszunk el esténként vagy, ha a gyerekek máris hazahoztak valamit az iskolából, akkor is azonnal nyúlhatunk érte! Ha kortyolgatnánk a főzetet, akkor 1 csapott evőkanálnyi mennyiségű szárított kamillát forrázzunk le körülbelül 2,5 dl vízzel, majd kb. 15 perc múlva már fogyaszthatjuk is. Ha borogatnánk vele, akkor készítsünk sűrűbb főzetet 2-3 maréknyi kamillából és fél liter vízből, mártsunk bele konyharuhát vagy törölközőt és tegyük a fájó testrészünkre.

Inhaláláshoz tegyünk fel egy lábasba egy liter vizet, dobjunk bele néhány maréknyi kamillát, forraljuk fel és már bújhatunk is fölé.

 

Csipkebogyó 

Ősszel gyűjthető az élénk pirosban pompázó csipkebogyó, amit nem csak teaként használhatunk fel, hanem lekvárt is készíthetünk belőle, sőt, ha épp túrázunk és szembe jön velünk egy bokor, még nyersen is elrágcsálhatjuk.
A csipkebogyót mindig az első fagy előtt kell begyűjteni, majd otthon leszárítva nagyon sokáig tárolhatjuk üvegekben.

A csipkebogyó általános immunrendszer-erősítő, rengeteg C-vitamin van benne, rendszeres fogyasztásával elkerülhetjük, hogy a változékony idő hozta betegségek elkerüljenek.

Ami nagyon fontos, hogy sosem szabad leforrázni, csak hidegen áztatni – más különben minden hatóanyag kiveszik belőle!

Kakukkfű 

Nem csak a konyhában használhatjuk a kakukkfüvet.
Az aromás fűszernövény egyben gyógynövény is, amit szárított formájában leforrázhatunk és teaként iszogathatunk, ha ránk tör a nátha vagy valamilyen kellemetlen torokfájás.

A kakukkfű nagyon erősen fertőtlenít, ezért akár néhány nap alatt is képes kiűzni a légutakban és a torokban megtelepedő baktériumokat. Az íze sajnos nagyon markáns, nagy dózisban akár kellemetlennek is mondhatnánk, de a hatása minden kellemetlenséget megér!

A kamillához hasonlóan, egy csapott evőkanál kakukkfüvet 2,5 dl vízzel forrázzunk le, fedjük le a poharunkat, majd 15 perc múlva, kellemesen melegre hűlve fogyasszuk. 

Hársfa és bodza 

Ha a torkunk gyakran begyullad a változékony időben, mindig legyen kéznél hársfa és bodza – mindkettő segít a meghűlésben, felszakítja a hurutot és segít megakadályozni a tüdőgyulladást vagy ha már megtörtént a baj, enyhíteni azt.

Kellemesen izzasztanak is, így érdemes az ezekből készült teákat jól bebugyolálva, pihenés közben fogyasztani.