fbpx
Gasztro,  Mindennapok

Több mint kávé

Sűrű, tejhabos vagy éppen forró, fekete és néhány korty csupán… Szeretünk kávézni, mert azon kívül, hogy minden évszakhoz és napszakhoz más verzióját választhatjuk, többet jelent, mint egy egyszerű forró ital.

A kávézás kultúra, találkozás, sőt, sokaknak egyenesen rítus. Néhány pillanat, amikor szünetet tartunk, megállunk, félretesszük a munkát, és energiát gyűjtünk a folytatáshoz. Magában rejtheti egy intim beszélgetés lehetőségét a barátainkkal, amikor kényelmesen, üldögélve fogyasztjuk el a csészénk tartalmát, és nem sietünk sehová. De emlékezhetünk a nagymamáink féltett, finoman díszített kávés készleteire is, amelyek főleg vasárnap délutáni látogatásokkor kerültek elő. Milyen jó volt ebéd után, a hűs szobában együtt szürcsölni egy kis feketét!

Utazásainkon is emlékezetes megállók a kávézások. Sokáig fogjuk emlegetni a párizsi kávézók kecses, kültéri asztalkáit, ahol sokáig üldögéltünk vagy azokat a római bárokat, ahol viszont a helyiekhez hasonlóan állva hörpintettük fel a presszókávét, majd indultunk is tovább a város felfedezésére…

Ezúttal viszont a Flancos csapat kedvenceit, az olasz kávéfajtákat vesszük számba! Mit is érdemes rendelni egy itáliai bárban?

A caffè espresso az alap, azaz az úgynevezett presszókávé, amit kérhetünk corto, rövid változatban vagy lungo, azaz hosszabban, több vízzel. Ennek ellenére fontos kiemelni, hogy a mediterrán nyaraláson rendelt hosszú kávé sosem fog annyi vizet tartalmazni, mint az angolszász országokban!

Ha erősebb, de még mindig fekete, tejmentes kávéra vágyunk, jöhet a caffè doppio, azaz a két presszókávét tartalmazó dupla presszó. Azoknak sem kell félni, akik a koffeinmentes kávét részesítik előnyben: nekik találták ki a caffè decaffeinatot vagy a caffè d’orzòt.

Mivel gazdagíthatjuk a kávét?

A caffè macchiato gyakorlatilag egy presszókávé kevés tejhabbal, míg a cappuccino, kedvenc reggeli italunk tekintélyes mennyiségű tejet és tejhabot tartalmaz, tetejére szórhatnak egy kis kakaót. Ha forró csokoládét is kérünk bele, mocaccinonak nevezik. A kevés alkohollal „feljavított” kávét pedig caffè correttoként illik kérni.

Na és nyáron?

Szó szerint egy shakerben készül a caffè shakerato, amikor a presszókávét összerázzák jéggel, cukorral. Emellett pedig ajánljuk a caffè cremát, amit valójában nehéz inni, inkább kikanalazni érdemes: nyáron a legtöbb olasz bárban kapható ez a csészényi, fagyira emlékeztető, jeges kávékrém.

Nem maradhat el az otthoni kávékészítés sem!

A kotyogósként ismert, Olaszországban Moka elnevezésű kávéfőző legtöbbünk háztartásában biztosan megtalálható. Az olasz Bialetti kávéfőző-gyártó cég logóján látható az a bajszos úr, Alfonso Bialetti, aki kialakította Luigi de Ponti találmányából ezt a mai, jólismert, klasszikus modellt. Ha ezzel rendelkezünk, nincs is szükségünk drágább eszközökre vagy bonyolultabb kávéfőzőkre: merítsünk ihletet a fent felsorolt kávéfajtákból és kombináljuk őket kedvünk szerint!

G. Lilla