fbpx
Mindennapok,  Otthon

Műanyagmentes július, augusztus, szept…

Ebben a hónapban nem véletlenül olvashatunk rengeteg helyen a műanyaghasználat lecsökkentésének fontosságáról! A Műanyagmentes Július globális kezdeményezés ugyanis ráirányította a figyelmet, mennyire fontos akár csak kisebb változtatásokat is eszközölni az életmódunkban annak érdekében, hogy csökkentsük az egyre nagyobb mértékű műanyagszennyezést.

A műanyagokat számos okból jó lenne elkerülni, de legalábbis lecsökkenteni használatukat, mivel bizonyos fajtáik egyáltalán nem újrahasznosíthatóak. Ha pedig bekerülnek a környezetbe, ki tudja, hol fejezik be „pályafutásukat”. Félelmetes, hogy nem csak teknősök úszójába gabalyodott, vízimadarak nyakára szorult, halakat megsebző műanyag tárgyakat kell elképzelnünk, hanem a láthatatlan műanyagokat is. A tengerekben, óceánokban ugyanis tényleg bárhova eljuthatnak! A Kanári-szigetek csodás, homokos strandjain sétálva például elég alaposabban szemügyre venni a homokot, melyben 5 mm-nél kisebb mikroműanyagok rejtőznek.

Kis lépés az embernek, de nagy lépés az emberiségnek – jobban mondva a Földnek!

Nem megyünk bele a káros hatások és a következmények részletezésébe, inkább ötleteket adunk, hogyan tudunk magunk is hozzájárulni a műanyagok hétköznapjainkból való kiiktatásához.

1. Használjunk alternatív tárolókat!

Sok helyen lehet kapni vászontáskákat, de akár magunk is megvarrhatjuk őket. Ezekben a tasakokban gyakorlatilag bármit magunkkal vihetünk – a szendvicsektől kezdve egészen az apró tárgyakig. A vállunkra akasztható vászontáskák előnye, hogy rendkívül divatosak tudnak lenni, és kis helyen is elférnek (mindig tarthatunk egyet a hagyományos táskáinkban is). Az ilyen úgynevezett tote bageket vicces feliratokkal, trendi grafikákkal is megvásárolhatjuk vagy akár mi magunk is kidekorálhatjuk.

2. Kerüljük a műanyagba csomagolt termékeket és használjunk alternatív csomagolási opciókat!

Lehet, hogy elsőre nem jut eszünkbe, de még ajándékot is csomagolhatunk különböző textíliákba vagy használt papírba, akár újságpapírba is, illetve több esetben érdekes, kreatív megoldás lehet akár az üvegek, befőttes üvegek használata.

3. Bevásárlóközpont helyett irány a piac, már csak azért is, mert a piacon sokkal könnyebb ízletes, helyi termékeket találni!

Persze, boltokban is próbálkozhatunk saját zacskókba (ajánlott a hálószerű, átlátszóbb anyagokból készült változat) tenni a zöldségeket és gyümölcsöket, de az adott bolt politikáján és eladóin múlik, hogy ezt megengedik-e. Piacon sokkal könnyebb megbeszélni az árusokkal, hogy nem kérünk egyszerhasználatos zacskót, helyette viszont magunkkal hoztuk saját kis tárolóinkat. Szerencsére egyre több csomagolásmentes élelmiszerboltot is találunk, nézzünk utána, a környékünkön működnek-e ilyenek!

 4. PET-palackos innivalók helyett, mindig legyen nálad kulacs!

A nyári hőségben különösen fontos a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása, de sajnos nem fenntartható módszer a fél literes palackok folyamatos vásárlása. Sokkal egyszerűbb, ha mindig nálunk van a saját kulacsunk, amit bármikor újratölhetünk. Ugyanez vonatkozik a műanyag poharakra: helyettük a munkahelyünkön vagy az iskolában is tarthatunk saját bögrét vagy poharat, illetve amikor elvitelre kérünk kávét, szintén kérhetjük kupakkal záródó, saját pohárba, termoszba.

 5. Egyszerhasználatos műanyagok

Igaz, hogy egy új kormányrendelet is célozza az olyan egyszerhasználatos műanyagok forgalmazásának redukálását, mint a szívószál, evőeszközök, fültisztító pálcikák stb., de míg nem tűnnek el a piacról, magunk is dönthetünk úgy, hogy nem vásároljuk őket.

 6. Szépség, otthon

Kerüljük a mikroműanyagokat tartalmazó kozmetikumokat (például testradírok esetében), illetve a takarításban is részesítsük előnyben a minél természetesebb anyagokat.

Zero Waste tisztítószerekről előző cikkünk egyikében olvashatok:

„Két otthonod létezik: a bolygó és a tested, vigyázz mindkettőre!”
környezetbarát tippek Munkácsi Brigitta zero waste nagykövettől

 7. Műanyagmentes július, augusztus, szept…

Fogyasszunk kevesebbet, vásároljunk tudatosan olyan termékeket, melyek hosszú életűek lesznek és próbáljunk nem csak júliusban törekedni a műanyagmentességre!

+1. Plogging:

Ismeritek ezt a skandináv országokban született trendet? A plogging egyesíti a testmozgást és a környezetvédelmet. Szabadtéren végzett kocogás, futás vagy tempós séta, mely során a ploggerek összegyűjtik az útvonalukat szegélyező szemetet. Csapatban is végezhető. Utána nemcsak a megtett kilométerek miatt érezhetünk elégedettséget, hanem a begyűjtött szeméttel teli zsákokat látva is! 


A Flancos csapatának is nagyon fontos törekvése, hogy minél zöldebbek legyenek és termékeik előállítása minél jobban kímélje a környezetet. A Flancos ruhák természetes anyagokból készülnek, és teljesen műanyagmentes csomagolásban kerülnek kiküldésre, papír boríték és címkék felhasználásával.

Ti milyen praktikákat javasolnátok? Vannak esetleg olyan már jól műkődő, bevett módszereitek, melyekkel sikerül elkerülnetek a műanyagok használatát? Várjuk a tapasztalataitokat! 

G. Lilla