fbpx
Mindennapok,  Otthon

„Két otthonod létezik: a bolygó és a tested, vigyázz mindkettőre!” – környezetbarát tippek Munkácsi Brigitta zero waste nagykövettől

Vigyázz, nehogy belenyúlj, hozzáérj vagy belélegezd! Ismerős érzés, amikor takarítás után muszáj nyitva hagyni az ablakot, hogy kiszellőzzön a tisztítószerek erős, zavaró, gyakran szúrósnak mondható szaga?

A környezettudatos szemlélet szellemében és saját jó(l)létünkre figyelve a vegyszeres tisztítószerekre kerestünk természetes alternatívákat. Munkácsi Brigitta, a Levendula és ecet könyv és a NemPazar blog szerzője sietett segítségünkre.

Hiába építettem be több környezettudatos trükköt a hétköznapjaimba, a tisztítószerek terén nem sok ötletem volt az eceten és a szódabikarbónán kívül egészen addig, míg rá nem találtam Brigi blogjára. Az illatok, természetes alapanyagok és elképesztően kreatív, mégis egyszerűen megvalósítható ötletek tárháza új távlatokat nyitott előttem. Miért ne próbálnám ki a gyermekbarát kézfertőtlenítő szert vagy a szappanból főzött mosogatószert? Ráadásul a szuper tisztítószer receptek egy gyönyörű könyvben, öt fejezetben (általános tisztítószerek, konyha, fürdőszoba, mosás, illatosítás) összefűzve is megjelentek! 

A hulladékmentes takarítás trükkjeiről mesélt Munkácsi Brigitta, akinek a filozófiájával nem tudunk nem egyetérteni:

„Két otthonod létezik: a bolygó és a tested, vigyázz mindkettőre!”

Mit ajánlanál, hogyan kezdjen hozzá valaki egy hulladékmentes takarítási rendszer kialakításához? 

Haladjunk fokozatosan! Amikor kiürül egy tisztítószerünk, készítsük el a természetes verzióját, és próbáljuk ki! Ezzel a módszerrel idővel szépen át fog alakulni az egész rendszerünk. A hulladékmentes, környezetbarát életmódra való átváltás egy folyamat, és ezt nem szabad elfelejteni. Nem kell mindent egyből és egyszerre megváltoztatni, mert csak megnehezítjük az egészet, és nem fogjuk megtapasztalni azt a jóleső érzést, amit a kis lépések miatt érzünk újra és újra, minden változásnál. Egyre ügyesebbek, egyre kreatívabbak, és mindeközben egyre tudatosabbak leszünk. Élvezettel csináljuk, szívből és nyugodt tempóban!

Számodra az elején mi okozott nehézséget? Miről mondtál le könnyen és mire volt nehéz új megoldást találni?

Nehézséget okozott, hogy bizony valami nem úgy sikerült, ahogy gondoltam vagy nem vált be kezdetben, de nem adtam fel, próbálkoztam tovább. Persze ahhoz is hozzá kell szokni, hogy a takarítás nem olyan, mint a reklámokban, hogy oda fújom a tisztítószert, egyet törlök, és már csillog-villog minden. A saját készítésű, természetes tisztítószerek hatékonyak, megállják a helyüket a bolti tisztítószerekkel szemben, de van, hogy nagyobb erőbefektetést igényelnek. Nálam ezt tökéletesen ellensúlyozza az a sok jó, amit a használatuk a környezetre és a saját egészségünkre nézve is jelent.

Ha öt kedvenc takarítószeredet vagy praktikádat kellene megnevezned, mit emelnél ki? 

Az egyik legkönnyebb az ecetes tisztítószer használata. Aztán a mosószóda vagy a szódabikarbóna, amivel egyszerűen tisztára lehet súrolni a kádat, a mosdókagylót, a mosogatótálcát. 
A vágódeszkának időnként adok egy mélytisztítást, és megszórom durva szemű sóval, majd átdörzsölöm egy félbevágott citrommal. Ez a deszkának is jót tesz, és a citrom illata engem is feltölt!

Ha esetleg valami miatt kellemetlen szag üti fel a fejét a hűtőben, igazán egyszerű és nagyszerű megoldás egy kis tálban szódabikarbónát rakni a hűtőbe. Pár csepp illóolajat is lehet adni hozzá, én a citromot szoktam választani. A citromsavas spray remek vízkőoldáshoz, teafa illóolajjal keverve WC tisztításhoz is használom. 

Hogyan és hol lehet hozzájutni az alapanyagokhoz, amikből az egyes tisztítószerek készülnek?

Például láttam, hogy a narancsos mosogatógép-tablettához kell mosószóda és nátrium-perkarbonát, de akinek nincs kertje vagy nagyvárosban él, akár azon is elgondolkodhat, honnan szerezzen be levendulát, rozmaringot… 

A természetes tisztítószerek bioboltokban, drogériákban, szupermarketekben, de kisebb élelmiszerláncoknál is megtalálhatóak, igazán nem nehéz beszerezni őket. Fűszernövényeket zöldségesnél, de élelmiszerboltok zöldség-gyümölcs részlegén is találunk.

Ami a levendulát illeti, bio boltban vehetünk levendula teát  ̶  nem filtereset, hanem levendula virágot. Azonban érdemes tisztázni, hogy a recepteknél nyugodtan el lehet térni a könyvben használt fűszernövényektől, illóolajoktól. Alakíthatjuk őket saját ízlésünk szerint vagy éppen ahhoz mérten, hogy mi elérhető számunkra. Segítségünkre lehet a választásnál, hogy a könyv elején leírtam az összes receptben szereplő illóolaj hatását.

Hogyan fogadta a családod, a gyerekeid az „életmódváltást”, a környezettudatosság ilyen alapos beépítését a hétköznapokba?

A gyerekek még picik voltak, amikor belekezdtem, és nekik természetes volt, hogy azt utánozzák, azzal azonosulnak, amit én képviselek a mindennapokban. Persze sokat kérdeznek, és nem mindig könnyű nekik elfogadni, amikor nemet mondok valamire, amiről azt gondolom, hogy különböző környezeti szempontok miatt felesleges. A párom és a többi családtag a kezdetek óta támogat, sőt, sok mindent átvettek, változtattak ők is, aminek nagyon örülök.

Mi inspirált arra, hogy könyvet írj a témáról? Milyen a kötet fogadtatása?

A blog mellett van egy facebook csoportom is, ahol egyre többször felmerült, hogy ki milyen természetes tisztítószereket használ. Akkor jött a könyv ötlete, amikor láttam, hogy van rá igény, mivel a neten keresgélve nehéz választani a sok fellelhető recept közül. Én pedig már sok mindent kipróbáltam, meg tudtam osztani a saját tapasztalataimat. Így egy helyre összegyűjtve a receptek szép képekkel talán azokat is megszólítják, akik eddig nem gondolkodtak a természetes tisztítószerek elkészítésén és használatán.

G. Lilla


Élvezd a len természetes érintését a Flancossal!