fbpx
Lélek,  Mindennapok,  Otthon,  Test,  Test és lélek

Immunerősítő trükkök Unalynn’ Titkos Kertjéből

Hosszúra nyúló, fáradt, téli napokat élünk. Ilyenkor fontos igazán, hogy tudjunk megállni, és időt, módot találni a feltöltődésre. Immunrendszerünk és mentális jóllétünk megerősítéséhez egy szakértőtől, az Unalynn’ Secret Garden blog írójától, Kovács Katalin természetgyógyász és fitoterapeutától, a gyógynövények ismerőjétől kértünk tippeket.

Hogy született Unalynn’ Titkos Kertje, ez a különleges projekt?

Azt az örömöt szerettem volna megosztani másokkal, amit a kertészkedés, a gyógynövények gyűjtése és a természetben tartózkodás jelent számomra. Írásaimmal és fotóimmal szeretném inspirálni az embereket, hogy tegyenek lépéseket önmaguk felé a természeten keresztül. Hiszen csaknem húsz éve, Finnországban élve tapasztaltam, hogy a finnek milyen szoros kapcsolatot ápolnak a környezetükkel: a mindennapjaik része. Az ott töltött két év alatt mindig erdő közelében éltem, így sokat jártam ki a gyerekekkel és egyedül is. Egy ilyen sétán, érezve a fények és az illatok tökéletes együttállását jutott eszembe az „unalynn” szó. Ekkor még nem sejtettem, hogy amikor később elindítom a blogot, magától értetődően ez a szó lesz a neve. 

Miben áll a te természethez való kötődésed? 

Ez a kapcsolat születésem óta erős és ösztönös. A nagypapám autodidakta módon sajátította el azokat a képességeket, amikkel ma a természetgyógyászok rendelkeznek. Ő adta át nekem ezt a tudást, a természet iránt táplált szeretetet és tiszteletet. Gyerekkoromban, ha elestem, fekete nadálytő tinktúrával kezelt. Kiskoromtól fogyasztok gyógynövényes teákat és reggelente, amikor felkelek, ma is jéghideg vízzel mosom az arcomat. Az utóbbi években éreztem indíttatást, hogy a családi örökséget gazdagítsam, keretet adjak a tudásomnak, ezért elvégeztem egy természetgyógyász iskolát, azon belül a fitoterápia szakirányt, majd a Kertészettudományi Kar posztgraduális gyógynövényszakértő képzését. 

Mai lakóhelyeden mi kapcsol a környezethez?

Rendszeresen járok a hozzánk közeli, nagyon szép parkerdőbe erdőfürdőt vezetni, ehető vad- és gyógynövényeket gyűjteni, feltöltődni. /Az erdőmerülésről egy korábbi cikkünkben, itt olvashattok./ Illetve abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy kertes házban élünk, ahol szintén rengeteg ehető-,  vad-, gyógy- és fűszernövény nő. Visszavadítottam a kertet egy olyan izgő-mozgó, élő közeggé, ahol vannak sünök, méhek, madarak, tavaly még egy feketerigó pár is idetelepült és fészket rakott. Nagyon szeretem behozni a természetet az otthonunkba is: olyan természetes anyagokból, amit más maradékként kidobna, én alkotok.

Mostanában, amikor egyre nehezebben bírjuk a hideget, és nagyon várjuk a még messzinek tűnő tavaszt, milyen praktikákat ajánlanál, hogyan érezhetjük magunkat mind mentálisan, mind fizikailag erősebbnek? 

Örülök a témafelvetésnek, mert az immunrendszer megerősítésével kapcsolatban sokan csak a fizikai jóllétről gondoskodnak. Ez valóban elengedhetetlen, de nagyon kevés szó esik arról, miben találunk örömöt ebben az időszakban, és hogyan tudunk törődni a mentális egészségünkkel. Egy számomra fontos gyakorlat például, hogy reggelente, legyen bármilyen sötét, nem kapcsolunk villanyt vagy mesterséges fényt. Gyertyát gyújtunk, ha kell többet is! Mert a tűz, mint minőség, melegség és fény különösen fontos ilyenkor, és nem mindenkinek van kandallója vagy kályhája. Este is jó ötlet mécsest gyújtani, egy finom teát kortyolgatva beszélgetni vagy csöndben ténylegesen, lélekben is haza érkezni. 

Mit gondolsz, a városban is lehetséges ez a kapcsolódás?

Városban élve is bármikor felpillanthatunk a minden pillanatban változó égre vagy rajt felejthetjük a tekintetünket egy fán… A lényeg, hogy megálljunk, lelassuljunk és figyeljünk! Javaslom, hogy munkába indulás előtt hatvan másodpercig csendben vizsgálódjunk, majd írjuk le, mit látunk és milyen érzések kavarognak bennünk. Én évek óta végzem ezt a gyakorlatot, és később nagyon jó újra végignézni, kézbe fogni a történeteket. A madáretetés szintén végezhető városi környezetben is. A kismadarak szívmelengető látványt nyújtanak. Aki pedig kertes házban lakik, ahhoz nyáron is visszatérnek majd, és segítenek a kert „rendben tartásában”. 

Mi a helyzet a táplálkozással?

Fontos lenne az évszakok ritmusának megfelelően étkezni. Télen epret vásárolni a környezetnek is árt, több szempontból magas árat fizetünk érte. Viszont, ha várjuk, hogy tavasszal beérjen az első eper, élvezhetjük a várakozás örömét, nem beszélve a gyümölcs zamatáról! Most télen remek tevékenység a csíráztatás: jó érzés napról napra látni, hogyan hajtanak ki és nőnek a magok. Én például nagyon szeretek zsázsát vagy búzafüvet csíráztatni, egy szelet vajas, kovászos kenyér ezekkel a zsenge csírákkal a tetején nagyon finom, és magas tápértékkel bír.

Kedvenc forró italainkhoz milyen összetevőket ajánlasz?

Érdemes megnézni, mit ettek-ittak a nagyszüleink. Az alma eleve egy immunerősítő táplálék, amiből teát is lehet készíteni, sőt, ha nem esszük meg a héját, megszárítva az is ízletes tea alapanyag. Az almateához remekül passzol a kakukkfű, ami ráadásul gyógyír a felső légúti megbetegedésekre. A zsályának szintén immunerősítő, illetve száj és garat fertőtlenítő hatása van. Teában körtével és gyömbérrel ajánlom. A csipkebogyóból akkor tudjuk kinyerni a C-vitamin tartalmát, ha este szobahőmérsékletű vízbe áztatjuk, majd másnap reggel vagy így megisszuk, vagy frissen készült teába öntjük savanykás, leszűrt levét. Személyes kedvencem a finom, édes csipkebogyó likőr, ami szinte itatja magát: a receptjét ezen a linken olvashatjátok. Télen szeretek a nyári napsütésre emlékeztető teákat főzni, amilyen a megfázásra is jó hársfavirág, valamint a szintén izzasztó hatással bíró, megfázásos betegségeknél használható bodzavirág tea. 

Maradt esetleg valamilyen titkos alapanyag, amiről nem beszéltünk, de bevezethetjük téli hétköznapjainkba? 

Őstermelőktől lehet kapni lépesmézet, ami felkockázva, elszopogatva olyan, mint egy cukorka, ráadásul ásványi anyagokban gazdag, antibakteriális és immunerősítő hatással bír. A fertőtlenítő hatású propolisz cseppeket szintén gyerekkorom óta használom: akkor is fogyaszthatjuk, ha nem gyengélkedünk, de ha baj van, teljesen felturbózza az immunrendszert. És ne feledkezzünk el a téli fűszerekről sem! A  fahéj, a kardamom, a csillagánizs, a szegfűszeg nem csak az ünnephez kapcsolódó ízeket fogja össze, hanem az ájurvéda szerint belülről melegít át. Másrészt mindezek az aromaterápiában érzelmi biztonságot adó aromaként jelennek meg. 

Az utolsó trükk pedig: legyünk megengedőek magunkkal, mert ennek az időszaknak nem arról kellene szólnia, hogy böjtölünk, diétázunk vagy sanyargatjuk magunkat. Éppen elég szürke és lelombozó lehet a bennünket körülvevő világ, ne érezzünk bűntudatot tehát, ha megkívánunk egy ínycsiklandozó forró csokoládét vagy egy fűszeres-édes teát.

G. Lilla

Fotók: Kovács Kata
-Unalynn’ secret garden-


Frissítő, élénkítő szettek, amelyek segítenek átvészelni a hosszúra nyúló, hűvös, szürke napokat!