fbpx
Ami körülvesz,  Kult

A nagy kékség – 6 érdekesség az óceánok csodálatos világáról

Tudtad, hogy az óceánok a Föld több tízmillió négyzetkilométerét foglalják el? Ezek a hatalmas víztömegek több milliárd élőlénynek adnak otthont, kezdve az apró kis planktonoktól a bálnákig és a cetekig.

kekseg_1

Az óceánokat nem hiába hívják az élet bölcsőjének: a mai óceáni – tengeri élővilág hosszú földtörténeti fejlődés alatt alakult ki és érte el most ismert formáját. A nagy kékség egészen hipnotikus hatással bírhat és nem csak a különlegesen tiszta kék színe miatt.

Sokan azt állítják, hogy az óceánok hangja teljesen más, mint a tavaké vagy a tengereké. Máshogy verik a partot a hullámok és más hangok keletkeznek egy-egy vihar alatt is. Aki egyszer látta már a nagy kékséget – vagy mélységet, ahogy még az óceánokat hívni szokás -, sosem felejti el. A kék szín több tucat árnyalat pedig több festőt, divattervezőt és írót is megihletett már.

Mi sem maradhattunk ki a sorból; minden évszakban belecsempésszük a ragyogó kékeket kollekcióinkba és így tettünk most is. Ruhák, tunikák és nadrágok várnak a kék többféle árnyalatában a Flancos webshopjában! 

De mielőtt elmerülnél a kreativitás és nyugalom színeként is ismert kékekben, olvass el néhány érdekességet az óceánokról, amiket most egy csokorba gyűjtöttünk egy cikk erejéig.

Az óceánok átlagos mélysége 4000 méter körül van. Csak összehasonlításképp: az átlagos uszodai medence általában 2 méter mély szokott lenni. Merülésnél az emberek többsége 3-4 méternél már komoly nyomást érezhet, ami lefelé egyre csak növekszik. 

kekseg_2

A víz átlaghőmérséklete nagyon hideg: 2-3 fok. Természetesen nem ez a helyzet azokon a részeken, ahova az emberek úszni járnak, néhány méteres távolságra a parttól. Nyaranta a víz felszíne, hasonlóan a tavakhoz és a tengerekhez, felmelegszik és kellemessé válik

A tenger kéksége a napfény és a víz reakciójának köszönhető. A napfény színei közül a kék verődik vissza leginkább, a többi színt – a vöröset, zöldet és a narancsot- elnyeli. Emellett a vízben található planktonok és moszatok is befolyásolják a színt és a színárnyalatot.

A világ legmélyebb pontja épp egy óceán alatt található. A Mariana-árokban, a Csendes-óceánban mérték: 11 kilométeres mélységben a tengerszint alatt.

▪ A Csendes-óceán a fehér cápák kedvenc nyaralóhelye. A 2000-es évek elején kiderült, hogy a cápák vándorlásuk során nagyon sok időt töltenek egyetlen helyen – leginkább a fellelhető táplálékmennyiségnek köszönhetően-, méghozzá a Csendes-óceán északi részén. Mókásan ezt a részt el is nevezték Fehér Cápa Kávézónak. 

kekseg_4

▪ Az óceán a mai napig annyi különleges tárgyat rejt, amennyi összesen nincs a világ múzeumaiban. Eltűnt hajók, ékszerek és szobrok – több milliós nagyságrendben fekszenek az óceánok mélyén és valószínűleg sosem találják majd meg az összeset. Így hát az óceánokat nevezhetjük akár a világ legnagyobb és legkülönlegesebb kiállítóterének is! 

kekseg_5