fbpx
Kult,  Utazás

Kerülj farsangi hangulatba! – Karneválok a világ körül

Habár idén nem ajánlott tömegbe menni és csoportosan ünnepelni, mi azért szeretnénk feleleveníteni az egyik legismertebb télűző hagyományt. Cikkünkben arról mesélünk, melyek a világ híres karneváljai, és farsangi édesség-ajánlóval kedveskedünk az olvasóknak.

Ha a farsangról esik szó, sokaknak rögtön a gyönyörű, színes és elegáns ruhákba öltözött, mulatozó, álarcos tömeg jut eszébe, pedig a hagyomány eredetileg egyáltalán nem a szépségről szólt. A maskarások célja a tél temetése, a tavasz üdvözlése és gyakran a termékenységvarázslás volt!

Az UNESCO az emberiség szellemi kulturális öröksége listáján is szerepel például hazánk legismertebb farsangi rítusa, a mohácsi busójárás. Ez a hungarikum egy különleges, hat napon átívelő eseménysorozat. A tavaszi napforduló utáni első holdtölte szabja meg idejét: farsang utolsó csütörtökén kezdődik és húshagyó keddig tart. Részei a hangos, zenés-táncos, utcai felvonulások, a táncházak és a telet jelképező koporsó elégetése. Főszereplői pedig a sokszor félelmetes, robusztus busójárási alakok. A busók, az állatvérrel megfestett maszkot, kifordított  birkabőr bundát, vászonnadrágot, bocskort vagy csizmát, övükön gyakran kolompokat viselő figurák minden energiájukkal azon vannak, hogy rémisztő zajt keltsenek. Gyakran használnak kereplőt és tartanak maguknál fa buzogányt. Mellettük tűnnek fel a jankelék, akik „jóakaratúan” ijesztgetik, csapkodják a résztvevőket: céljuk, hogy ne engedjék túl közel a gyerekeket és a járókelőket a felvonuláshoz. Ha közelebbről is megcsodálnád ezt az unikális eseményt, már most érdemes beírni a naptárba: idei busójárás előreláthatólag február 24. és március 1. között kerül megrendezésre.

Álarcosok a gondolák között

Egyik külföldi „karnevál-kedvencünk” a velencei karnevál, ahol a tradicionális álarcok és jelmezek egészen elkápráztatnak bennünket. A hagyományos karneválon az egész város megtelik különleges ruhakölteményeket magukra öltő emberekkel. Helyiek és vendégek, szegények és gazdagok egyaránt beöltöznek, de a hétköznapi viseletben érkező turisták sem érzik feszélyezve magukat: minden sarkon találni maszk árusokat, amivel könnyedén beolvadhatunk a karneváli tömegbe. A városközpontban számos műhely működik, ahol a mesterek egész évben készítik kifinomult alkotásaikat, az álarcoktól, a jelmezeken át egészen a bábokig. Sokan viselik például a Bauta vagy más néven Larva jelmezt, mely a tizennyolcadik századtól nagyon népszerű. A Bauta-álarc egyszerű, fehér, elrejti az arcot, de szabadon hagyja a szájat, így lehetővé téve, hogy viselője egyen-igyon. Általában sötét köpennyel és háromszög alakú kalappal párosították. A Moretta ezzel szemben a hölgyek kedvence volt: egy ovális, kicsi, teljesen zárt maszk, melyet úgy tartottak arcukon, hogy ráharaptak egy, a száj résznél lévő, belső bütyökre.

Idén a karnevál ugyan visszatér, de nem teljesen úgy, ahogy a járványhelyzet előtt ismertük. Emlékezz a jövőre (Remember the future) címmel kevesebb kockázattal és tömeggel járó eseményeket rendeznek február 12. és március 1. között. Elmarad például az angyal repülése: ez a szokás azt jelenti, hogy az előző év bálkirálynője a Szent Márk templom harangtornyából egy kifeszített köteles szerkezet segítségével leereszkedik a Dózse-palota elé és konfettivel árasztja el az ünneplő tömeget. Vagy hasonlóan nagy érdeklődésre tart számot egy bika levágását imitáló körmenet – idén viszont sajnos erre sem számíthatunk. A karnevál címét Salvador Dalí egy mondata ihlette:  „Mindenekelőtt a jövőre emlékezem.Teszik mégpedig mindezt idén báb-, akrobatika, bohóc és színházi előadásokkal, fényjátékokkal és vetítésekkel a velenceiek. 2022 legszebb jelmezét pedig nem csak a Rialto környékén sétálgatva, hanem online is megtekinthetjük, sőt, majd szavazhatunk is a nekünk tetsző darabra.

Mi a helyzet a világ körül?

Nem kell bemutatni Rio de Janeiro szenvedélyes táncosait, akik a farsang időszakában lenge, csillogó, a tekinteteket már messziről magukra vonzó jelmezekben szoktak felvonulni. Azonban a riói utcai parádék a tavalyi évhez hasonlóan, a legtöbb brazil karnevállal egyetemben szintén elmaradnak a vírushelyzetre való tekintettel. Jó hír, hogy legalább a szambaiskolák versenyét megtartják!

A riói karnevál európai kistestvére a „legbrazilosabb” spanyol karneválként emlegetett Santa Cruz de Tenerife karneválja. Santa Cruz városában tizenöt napig tart az utcai forgatag és ők is választanak maguknak egy szépséges karnevál királynőt. A verseny nagy, a jelmezek pedig szó szerint súlyosak – akár száz kilósak is lehetnek! A megválasztott királynő vezetésével aztán valódi, ördögi tánc veszi kezdetét. Az ünneplés végét az jelzi, hogy megrendezik a karnevál szelleme, avagy egy óriási szardínia temetését. (2022-ben az ünnepséget itt is elhalasztották.)

Az Egyesült Államok egyik legrégebbi karneválját pedig New Orleansban rendezik, Mardi Gras (húshagyó kedd) néven ismert. Ilyenkor jöhetnek a színek, különösen a lila, az arany és a zöld minden mennyiségben! Ezen karnevál eredete a tizennyolcadik századra vezethető vissza. Táncos, zenés, jazzben is bővelkedő utcai eseménysorozat, melynek királya az úgynevezett Rex!

Farsang a tányéron

Ugye készül már a csörögefánk, a forgácsfánk nálatok is? Vagy a baracklevárral megtölthető, hagyományos, „szalagos” fánkra szavaztok? Bárhogy is legyen, jól döntöttetek! Ha viszont ismerkednétek valami mással, figyelmetekbe ajánlunk néhány olaszországi nyalánkságot. Itáliában is készítik például a csörögefánk egy változatát: általában nagyobb téglalap formája van az olajban kisütött, majd porcukorral meghintett, közepén 2-3 csíkban bevágott, ropogós tésztának. Régiónként máshogy hívják, csak néhány példa elnevezéseire: chiacchiere, frappe, bugie, crostoli, galani, cenci. Vagy ott vannak a szintén olajban kisütött, majd cukorba forgatott rizsgolyók, a frittelle. Elkészítésük olyan egyszerű, hogy amatőr szakácsoknak is ajánljuk!

Hozzávalók:
•200 ml tej
•100 ml víz
•80 g rizs
•80 g cukor
•80 g liszt
•1 tojás
•1 citrom
•1 narancs héja
•1 kávéskanál sütőpor
•olaj a sütéshez
•porcukor a szóráshoz

Elkészítés:
Tegyétek egy lábosba a tejet és a vizet a rizzsel együtt, hozzáadva a citrom reszelt héját és a narancs levágott héját (a narancshéj fehér részét próbáljátok elkerülni, mivel keserű)! Főzzétek 15 percig az egész keveréket, amíg a rizs magába nem szívja a folyadékot. Hagyjátok kihűlni! Szedjétek ki a narancshéjat, majd adjatok hozzá egy tojást, a cukrot, a lisztet és a sütőport. Egy kanállal keverjétek össze alaposan az egészet. Formázzatok kis golyókat a masszából (kissé bevizezett tenyérrel könnyebb). Miután készek a rizsgolyók, egy kisebb edényben melegítsetek napraforgóolajat. Amint elég meleg, máris süthetitek benne a frittellet! Az aranybarnára pirult golyókról papírtörlőn csepegtessétek le az olajat. Porcukorral megszórva tálaljátok.

Buon appetito e buon carnevale!

G. Lilla