fbpx
Gasztro,  Mindennapok

Kávéhelyettesítő alternatívák nyüzsgő és csendes napokra – 1. rész

Ha neked is a kellemes társaság jut eszedbe egy csésze forró italról, viszont a kávé helyett szívesen kísérleteznél más, koffein tartalmú lehetőségekkel, akkor ismerkedj meg a cikkben található alternatívákkal.

Ezúttal két különleges fajtának jártunk utána.

Bár én magam nagy kávéimádó vagyok, mégis szeretek más ízek segítségével is felpörögni vagy épp lelassulni. Ehhez pedig az egyik legjobb megoldás a tea.
Ez az ital már a 8. századi Kínában megjelent frissítőként és egyúttal a mindennapi társasági élet részeként. Majd Japánban a 15. századtól kezdett el igazán kiemelkedő szerepet kapni, számos kulturális értékük hozzá köthető. Azóta pedig már a világ nyugati részét is megfertőzték ezek a szokások, ennek köszönhetően pedig már hazánkban is sok teaházban kóstolhatunk a többszáz féle fajtából. 

A tea egyébként a teacserje szárított leveleiből vagy rügyeiből készülő főzet.

Hagyományosan hat csoportba oszthatjuk, aszerint, hogy a fermentációs, más néven erjedési folyamat hogyan zajlott le készítésekor. Így fogyaszthatsz te is fehér-, sárga-, zöld-, oolong, puer vagy épp fekete teát. 
A fehér tea a rügyeket vastagon borító ezüstfehér pihékről kapta a nevét, ennek a típusnak a legvilágosabb a főzete. Ezt dolgozzák fel a legkevésbé, végeredménye pedig nagyon könnyed, lágy és frissítő.
A zöld teához viszont a kora tavaszi friss rügyeket és fiatal levelét szedik le a növénynek, amit követően hőkezeléssel állítják meg a levelek barnulását, oxidálódását.
Elkészítése az adott teatermelő régiótól függ, van, ahol gőzölik, van ahol sütik. A fekete tea alapanyaga állhat csak rügyekből, rügyekből és levelekből, de akár csak kifejlett levelekből is. Elkészítésének egyik kulcsa az oxidáció, ami során a levegőn hagyva a leveleket, bebarnulnak. Ha engedik ezt a folyamatot végbe menni, akkor a végeredmény a fekete tea, de ha időben megállítják az oxidálódást, abban az esetben akár zöld tea is készülhet ugyanabból a levélből.

A puer teáról talán kevesen hallottak, pedig igazán reflektorfényben lenne a helye. Kínában ezt a fajtát népgyógyászati körökben használják. Szubtrópusi éghajlatáról is híres Yunnan tartomány főzete, természetes és gyors eljárással fermentált teatípus. Követelménye, hogy kizárólag az ott honos, nagy levelű teanövény fajtából készíthetik el, és általában korong formájúvá préselik.

Talán mondani sem kell, de ahhoz, hogy a jótékony hatások érvényesüljenek és a legközelebb kerüljünk a valódi ízvilághoz, minőségi alapanyagokat kell választanunk. Ezek a legtöbb teaboltban elérhetőek, de mindig alaposan járjunk utána a termékek tulajdonságainak. 

Most pedig hadd meséljek kicsit, két személyes kedvencemről!

Gaba

A gamma aminovajsav, vagyis a GABA a szervezet egyik legfontosabb neurotranszmittere, azaz ingerületátvivő anyaga, mely biokémiai működése számos módon irányítja és befolyásolja a központi idegrendszer működését. Elsősorban a csillapító idegrendszer szabályozásáért felel, tehát megnyugtat, relaxációs hatással bír, továbbá segít az összpontosításban, emellett az alvás elősegítésének feladatát látja el. A teák összességében sokféle aminosavat termelnek, egyike a GABA, így számos főzetben megtalálható. Keressünk kifejezetten „Gaba” jelzéssel ellátott termékeket. Minél több a teában a GABA, annál jobban tekintik a szakmabeliek. A Gaba tea alap ízkaraktere almás, pirosszőlős, fahéjas, kifejezetten illatos. Esti órákban javasolt a fogyasztása, hogy kifejtse jótékony hatásait, de tapasztalataim szerint stresszesebb napokon napközben is jó társ.

Matcha 

A Matcha tea japán eredetű, a zöld tea egyik legkülönlegesebb fajtája, számos jótékony hatással bír, ha helyesen készítjük el. Egyik nagy előnye ennek a zöld színű természetes koffeinforrásnak, hogy ellentétben a kávéval fokozatosan szabadul fel a szervezetben, így biztosítva számunkra hosszútávú energiát egész napra.

Emellett képes védeni és egyaránt erősíteni az immunrendszert, továbbá méregtelenítő hatással bír. De itt is fontos megemlítenem, hogy ha mi magunk készítjük el, szerezzünk hozzá minőségi alapanyagot, és nézzünk alaposan utána, hogy hogyan csináljuk, mert igazán különc receptúra és eszközök tartoznak hozzá, olyanok, mint a bambusz matcha keverő.

Forró italként 75-90 Celsius fokok szükségesek évszaktól függően a feloldásához. Hidegen is fogyasztható, és nem csak teaként, de akár egy tejes turmixba is tehetünk belőle. Íze megosztó lehet, engem viszont elvarázsol a kesernyés, ám mégis édes utóízzel rendelkező, utánozhatatlan aromája.

D. Julcsi