fbpx
Kult,  Utazás

Nőnapon Olaszország sárgába „öltözik”

Március 8-án a mediterrán országban is szokás virágot ajándékozni, de nem akármilyet!
Az apró virágú, március elején már javában nyíló, illatos ezüst akácia, olaszul mimosa immár 75 éve az ünnep szimbóluma.  

Manapság az „Olaszország sárgába borul” kifejezés hallatán lehet, hogy először az jut eszünkbe, hogy az összes tartomány sárga, azaz enyhe járványügyi szigorításokkal bíró zónába kerül. Erre sajnos még nem számíthatunk, de március 8-án a sárga szín még a narancssárga és a vörös zónákban is megjelenik! Nőnap alkalmából ugyanis az olaszok napsárga mimosát ajándékoznak a hölgyeknek és a cukrászdák számos a virágra emlékeztető süteményt kínálnak.

Honnan erednek ezek az egyedi hagyományok?

Olcsó, mutatós és könnyű hozzájutni

Az ezüst akácia virága 1946-tól a nőnap szimbóluma Olaszországban. Noha a nemzetközi nőnap csak 1977-től az ENSZ által is elismert ünnep, amikor a nők jogaira, a jogokért folytatott küzdelemre és a nemzetközi békére emlékezünk, már évtizedekkel korábban országonként különböző események és mozgalmak kötődtek március 8-hoz. 

Olaszországban 1945-ben, a második világháború befejeztével kapott igazán erőre a megemlékezés. Ekkor ünnepelték először a fasizmusból már felszabadult területeken, ugyanabban az évben, amikor a nők szavazati jogot kaptak. Az egész országban pedig egy évvel később vezethették be az ünnepet. Emellett szerették volna, hogy legyen egy olyan virág, mely a nap, és ezzel együtt a női emancipáció szimbólumává válik. Az Olasz Nőunió (Unione Donne Italiane) tagjainak választása azért esett az illatos, ragyogószínű virágra, mert nem csak szép, hanem olcsó és könnyen beszerezhető. 

Az olaszul mimosaként ismert fa (Acacia dealbata) március elején valóban sárgán virít és úton-útfélen árasztja illatát, városban és vidéken egyaránt. Nem összekeverendő azonban a magyarul szemérmes mimózának (Mimosa pudica) nevezett, lilás virágú növénnyel, mely érintésre összecsukódó leveleiről ismert.

Egy titkos recept győzelme

A cukrászdák többféle ezüst akácia ihlette édességet készítenek, de a torta mimosa néven híressé vált sütemény az egyik legfelkapottabb. A félgömb formájú torta belül krémes, míg kívülről apróra vágott vagy összemorzsolt, sárga piskóta darabkák díszítik. Ennek a sárga borításnak köszönhetően idézi a fa bolyhos virágait. 

Egy történet szerint Adelmo Renzi, Lazio tartományban élő cukrász találta fel. Renzi receptjével 1962-ben megnyert egy Sanremo városban rendezett cukrászversenyt. A tortát állítólag nem csak a formabeli hasonlóság miatt nevezték el a virágról, hanem mert alkotója a virágok városa, Sanremo előtt kívánt tisztelegni vele. 

Jelenleg Rieti városban a cukrász lányai működtetik a La Mimosa di Adelmo cukrászdát, mely kifejezetten erre a tortára szakosodott.

Az eredeti sütemény teljes receptje máig titkos…

de annyit elárulnak, hogy zamatához hozzájárulnak az olyan alapvető, minőségi összetevők, mint a tej, a tejszín, a liszt és a tojás.

Mivel a torta országszerte népszerű, számos helyen készítik, több változatban. Hasonlóság, hogy mindig piskóta darabkákkal borítják, de változó, hogy kurkumát vagy esetleg ételfestéket is hozzáadnak-e a sárga szín erősítéséhez. Töltelékként vaníliás krémet szoktak használni (crema pasticcera vagy crema chantilly), míg a piskóta rétegeket ízlés szerint likőrrel, rummal, limoncellóval ízesítik. Egyesek gyümölccsel, eperrel, ananásszal vagy csokoládéval variálják. 

G. Lilla


ÖLTÖZZ TE IS SÁRGÁBA A FLANCOSSAL!