fbpx
Kult,  Utazás

Virágzó tavaszi tájak a világ körül

Utazni ugyan egyelőre még nem igazán lehet, de miért ne barangolhatnánk be külföldi tájakat virtuálisan? A világ tavasszal mindenhol virágba borul, ezért elhoztam nektek 5 különleges helyszínt, ahol mesés színkavalkád tárul a szemünk elé.

Nárciszok Londonban

Az első nárciszokat még a római hadsereg hozta magával, hiszen akkoriban úgy hitték, gyógyító erővel bír a napsárga virág. Ezért ha valahol hosszú időre telepedtek le a katonák, ott ültettek belőle, amíg aztán rá nem jöttek, hogy valójában annyira mérgező ez a növény, hogy még az őzek is messzire elkerülik. Azonban mire ez kiderült, addigra Nagy-Britanniát ellepték a nárciszok. Azóta pedig Wales egyik fő szimbólumává vált, aminek oka, hogy a hideg tél után, mint a tavasz hírnöke, a természet fő reménysége, elsőként jelenik meg, az optimizmust jelképezve ezzel. Az Egyesült Királyság egyébként vezető a nárcisz termesztésben, közel 4000 hektáron nőnek a szebbnél-szebb virágok, amelyeknek körülbelül a felét exportálják Európába és Észak-Amerikába.

Francia levendulaföldek

A levendula elterjedése Európában szintén a rómaiakhoz köthető, ők már régóta használták például fürdőikben és ruháik illatosítására. A lila virágok sokoldalúságára aztán hamar rájöttek a franciák is, és egyre több helyen kezdték termeszteni őket. Ma már a provence-i tájat el sem lehet képzelni a hosszú sorokba ültetett levendula nélkül. Időjárástól függően sokszor már április végén látni lehet őket, de igazán májustól kezdenek virágba borulni. Hazánkhoz hasonlóan a franciák is számtalan dolgot készítenek belőle, a szörpöktől a szappanokon át a parfümökig. Leghíresebb termékük talán mégis az esszenciális levendulaolaj, ami megkapta az oltalom alatt álló eredet megjelölést.

Japán cseresznyefák

Az apró, halvány rózsaszín virágok március végén kezdik bontogatni szirmaikat, és viszonylag hamar el is veszítik azokat. Szimbolikájuk történelme egészen a VIII. századra nyúlik vissza a japán kultúrában, ahol  Sakura néven az élet vibrálását és múlandóságát jelképezik. Ilyenkor az egész ország ünnepi hangulatba kerül. A családok összegyűlnek egy közös lakomára, és Japán minden zeg- zugában rendezvényeket szerveznek, ahol közösen ünneplik a halandóságban rejlő szépséget. Mindezeken túl pedig eredetileg a cseresznyefák virágzása jelezte a rizsültetési időszak kezdetét, ami szintén rendkívül fontos része a japán hagyományoknak.

Holland tulipánmezők

A ma már szinte ezerféle színben kapható tavaszi virág eredetileg Ázsiából származik, és csak a 16. században került Hollandiába, az akkori uralkodónak köszönhetően. A XVII. századra viszont olyannyira elterjedt lett, hogy lényegében nem volt kert, ahol ne díszelgett volna legalább egy szál. Végül olyan szintre emelkedett a színes virágok iránti kereslet, hogy úgynevezett tulipán mánia alakult ki a lakosság körében. Innen pedig egyenes út vezetett oda, hogy Hollandia mára tulipán nagyhatalommá vált, így Európa nagy része is nekik köszönheti virágszállítmányait.

Kalifornia különleges pipacsai

A pipacs az egyik legrégebbi, őshonos növény Amerikában, és azon belül is legfőképpen Kalifornia hegyes-völgyes vidékein találkozhatunk vele. 1903-ban az állam virágának minősítették tisztelegve történelme előtt. Virágja azonban eltérő az itthoni fajtától, ugyanis az élénk piros szín helyett itt narancsos-sárgás színben tündököl. A nyugat-kaliforniai természetvédelmi területeken pedig olyan mértékben terjedt el ez az egyedi pipacs, hogy a tájat nézve olybá tűnik, mintha narancssárga festékkel öntötték volna le a dombokat.

T. Dorottya


VIRÁGOS SZETTEK A FLANCOSNÁL