fbpx
Gasztro,  Mindennapok

Főzzünk szezonális alapanyagokból! – Receptötletek az ősz kezdetére 

Sokan szomorúan nézünk fel a zöldséges polcaira ősszel, mivel ilyenkor hétről hétre egyre kevesebb színpompás és zamatos zöldségből és gyümölcsből van lehetőségünk sütni és főzni. 
Pedig ez nem feltétlenül kell, hogy igaz legyen! Egyfelől a nyári zöldségek és gyümölcsök remekül feldolgozhatóak úgy, hogy még télen is élvezhessük a napsütötte napok ízeit, másfelől pedig érkeznek új szereplők is a konyhaasztalunkra. Hogy könnyebb legyen az átállás az őszi konyhára, hoztunk nektek pár szuper receptet és tippet!

Az ősz sokoldalú gyümölcse: a körte 

Puha, édes, lédús és zamatos – mondhatnánk azt is, hogy a körte az őszi napok dinnyéje. Ráadásul számtalan lehetőségünk van arra, hogy sós és édes ételeket egyaránt készítsünk belőle.

Körtés saláta ropogós bacon csíkokkal és szőlővel 

Ehhez a könnyed, őszi salátához csupa szezonális zöldre lesz szükségünk.

▪ Vágjuk össze kedvenc salátáinkat és mikrozöldjeinket egy tálba (lehet ez jégsaláta, ruccola, madársaláta, bébispenót vagy más is),

▪ Egy serpenyőben olvasszunk fel egy kevés vajat.

▪ Ha a serpenyő már forró, dobjunk rá pár kocka körtét és pirítsuk át. Jöhet mellé akár egy marék mandula vagy fenyőmag is.

▪ Ha ez megvan, vegyünk ki mindent a serpenyőből és dobjunk bele bacon csíkokat, amiket süssünk át jó ropogósra, chips-szerűre.

▪ Keverjünk össze mindent a salátával, vágjunk bele egy kevés szőlőt is.

▪ Olívaolajból, balzsamecetből, mézből, sóból és borsból keverjünk egy finom salátaöntetet, amit végezetül csurgassunk a salátakeverékre.

▪ Sajtkedvelők -akár egy kis kéksajttal is- megbolondíthatják a végeredményt. 

Kép forrás: Street Kitchen

Az immunrendszer barátja: édesburgonya

Az édesburgonya az egyik legegészségesebb zöldség, amivel valaha dolgunk lehet. Egyrészt karotin tartalmának köszönhetően szuperül megőrizhetjük vele nyári barnaságunkat – persze csak, ha nagy mennyiségben fogyasztjuk -, másrészt pedig rengeteg A- és C-vitamint, rostot, és a vérnyomásra jótékony hatású káliumot, valamint számos antioxidánst tartalmaz. Ha az édes íze miatt nem kedveljük annyira, jó hír, hogy nem csak sárga édesburgonya létezik, hanem fehér és lila is. Ezek kevésbé erőteljes ízűek, de ugyanannyira egészségesek, mint a sárga. 

Univerzális édesburgonya püré 

Édesburgonya pürét készíteni a fehér, a lila és a sárga változatból is lehet, ráadásul nem csak azonnali fogyasztásra kiváló, de akár el is tehetjük kis üvegekben, hogy később bármikor elővehessük.

▪ Nincs másra szükségünk, mint kedvenc édesburgonyánkra, amit felkockázunk és forró, sós vízben puhára főzünk.

▪ Ezután a puha krumplit egy turmixba tesszük, adunk hozzá sót és borsot, valamint kedvenc fűszereinket (rozmaringgal például nagyon finom, de az indiai fűszerkeverékek is jól működnek vele, például a curry és a kurkuma), ha pedig szükség van rá, akkor némi vizet, hogy kevésbé legyen masszív az állaga.

▪ Ha ebben a változatban készítjük a pürét és adunk hozzá aszkorbinsavat is, majd kiforrázott üvegekbe töltjük, később bármikor le tudunk kapni egyet a polcról.

▪ Ha azonnal fogyaszthatnánk, víz helyett tegyünk a keverékhez egy kevés vajat és tejet vagy tejszínt (ahogy egy átlagos krumplipürénél tennénk), amitől extra habos és krémes lesz a végeredmény. 

Kép forrása: Cookie+Kate

A nyár ízeinek hordozója: padlizsán 

Szeptemberben még bőven hozzájuthatunk padlizsánhoz a boltokban, ami jó hír, mert így néhány falat nyarat tudunk csempészni a tányérokra. A padlizsánt ráadásul sokféleképpen tudjuk hasznosítani: készülhet belőle mártogatós krém, hússal rakott zöldségcsónak, amíg jó idő van, akár grillezhetjük is, ehetjük párolva más zöldségek társaságában köretként vagy készíthetünk belőle olasz finomságokat is.

Padlizsános lasagne 

Ez egy nyárias ízű lasagne változat, ami gyakorlatilag ugyanúgy készül, mint a klasszikus lasagne, annyi változtatással, hogy a darált hús mellé egy kis padlizsán is kerül. Bánjunk a recepttel úgy, mintha a klasszikus változatot készítenénk.

▪ Vágjunk szeletekre egy-két padlizsánt

▪ Pirítsuk meg őket pár perc alatt egy serpenyőben

▪ Amikor rétegezzük a lasagne-t, a padlizsánszeleteket is tegyük a tésztalapok alá.

▪ Ne feledkezzünk meg a sok sajtról sem! A padlizsánnak nagyon jól áll, főként a parmezán.    

Ízletes sütőtök

Kitűnő rostforrás tápértéke és energiatartalma igen magas. Emellett magas C-vitamin-, kálium-, foszfor-, vas-, réz-, mangántartalma – káliumtartalma miatt pedig vérnyomáscsökkentő és vízhajtó hatása is van. Csaknem kizárólag sütve szokták fogyasztani. Édeskés, de nem markáns ízű, így sokféle fűszert alkalmazhatunk hozzá, például a belőle főzött leveshez szerecsendió, római kömény, koriandermag, curry és gyömbér is illik. Krumplit kiváltható köret, püré is készülhet belőle alkalmanként, ez esetben rozmaringgal is lehet ízesíteni.

Sütőtökkrémleves

Igazi szezonális étel, az a jó benne, hogy szinte bármivel lehet turbózni, pl. őrölt fűszerekkel, pirított zsályalevéllel, baconnel, kolbásszal, tejszínnel stb.

Hozzávalók:

▪ 1 nagyobb sütőtök
▪ 50 gramm vaj
▪ 1 fej vöröshagyma
▪ 1 gerezd fokhagyma
▪ 1 db burgonya
▪ ízlés szerint só, bors, gyömbér, szerecsendió
▪ kb. 1 liter zöldségalaplé
▪ 1 ek. frissen facsart citromlé
▪ 100 ml főzőtejszín
▪ pirított tökmag.

Elkészítés:

▪ A sütőtököt kettévágjuk, belsejéből kikaparjuk a magot.

▪ Előmelegítjük a sütőt, beletesszük a tököket egy tepsibe. Addig sütjük, míg szépen megpuhul.

▪ Felvágjuk a hagymát, fokhagymát, vajon lepirítjuk, hozzáadjuk a mézet és karamellizáljuk.

▪ Felöntjük a zöldséglevessel, beletesszük a kockára vágott burgonyát, kb. 10 percig fedő alatt főzzük.

▪ Sózzuk, borsozzuk, reszelünk rá szerecsendiót, gyömbért.

▪ Hozzáadjuk a kikapart tökbelsőnket, a tejszínt, majd botmixerrel pürésítjük.

▪ Visszatesszük a tűzre és további 5-10 percig főzzük.

▪ Végén pirított tökmaggal kínáljuk.

Jó étvágyat kívánunk!