fbpx
Ami körülvesz,  Kult,  Utazás

Évköszöntő szokások a világ körül

Lencsén innen és túl… Ahány táj, annyi szokás! Másképp búcsúztatják az elmúlt évet és köszöntik az újat a világ különböző országaiban. Szőlőevés, lángra kapó figura, tányértörés – lássunk néhány meghökkentő, szerencsehozó tradíciót!

Fülöp-szigetek

A kerek formák szerencsét hoznak, állítják a Fülöp-szigetek lakói. Ezért öltöznek pöttyös ruhákba és esznek gömb formájú gyümölcsöket az új év köszöntéseként. Ragacsos rizst azért készítenek, hogy így a szerencse „rajtuk ragadjon” és családi kapcsolataik megerősödjenek. Úgy gondolják, aki pénzt tart magánál ezen a napon, annak a zsebe az elkövetkezendő időszakban sem lesz üres.

Spanyolország

Mikor éjfélt üt az óra szilveszterkor, Spanyolországban serényen elkezdenek szőlőt enni… Ez a furcsa szokás közel száz évvel ezelőttre nyúlik vissza, és a hagyomány szerint, akinek sikerül megennie 12 szem szőlőt a harangszó befejeződése előtt, arra az év következő 12 hónapjában jólét vár. A tradíció népszerűségét mutatja, hogy még a boltokban is árulnak 12 szem szőlőt egy csomagban, kimondottan erre az alkalomra. Ha vörös fehérneműt viselünk, az pedig már csak hab a tortán: garantált az újévi szerencse.

Brazília

Talp nem marad szárazon, avagy Brazíliában gyakran a tengerparton, a strandokon köszöntik az újévet. Egy érdekes, afrikai eredetű szokás, amikor a tengerek és a vizek istennője, Yemanja áldását kérik.

Cserébe pedig ajándékokkal, felajánlásokkal kedveskednek az istennőnek: virágokat, tárgyakat, például parfümöt, fésűt, rúzst és gyertyákat tesznek kisebb és nagyobb csónakokba, melyeket aztán a hullámokra bíznak.

Dánia

Elég radikális szokás a dán tányértörés. Ne gondoljatok rosszra, ha az új év első napján sok összetört cserepet találunk az ajtónk előtt az azt jelenti, hogy sok jóakarónk és barátunk van! A törött kerámiák ugyanis elvileg szerencsét és barátságot hoznak a dánok életébe. Ha otthon ünnepelnek, az új évbe szó szerint beleugranak: fel szoktak állni a lakás egy magasabb pontjára, általában a kanapéra, és onnan rugaszkodnak el… Az újévi menüben gyakran szerepelnek tőkehalas és kelkáposztás fogások. Éjfélhez közeledve pedig jöhet a marcipános, kúp alakba rendezett karikákból álló kransekage sütemény, amihez ajánlott a pezsgő!

Ecuador

A dél-amerikai országban a tűz jót jelent. Legalábbis jelképesen elégetni az elmúlt év rossz történéseit segít tiszta lappal indítani az új esztendőt. Az emberek ezért gyakran madárijesztő szerű, papírral kitömött figurát készítenek, melyet éjfélkor meggyújtanak.

Skócia

Nem mindegy, kinek nyitunk ajtót először Skóciában! A first footing szokás  szerint ugyanis számít, hogy ki lép be először otthonunkba az új év első napján. A sötét hajú, magas, jóképű látogatók például kimondottan szerencsét hoznak… Azért szívesen látják az olyan ajándékkal érkezőket is, mint a whisky, a tradicionális gyümölcskenyér (black bun) vagy a következő évre szimbolikusan egészséget biztosító só és meleget hozó szén. A tűz szintén része a skót újév, azaz Hogmanay ünneplésének, Edinburgh-ban például látványos, fáklyás felvonulást szoktak tartani.

Írország

Sok ír szerencsét és szerelmet hozó fagyöngy leveleket helyez a párnája alá szilveszterkor, akik pedig párt keresnek, magyallal vagy borostyánnal is teszik ugyanezt. Egy próbát megér, nem igaz? 

G. Lilla