fbpx
Ami körülvesz,  Flanc,  Kult

Egy ikon születése: a farmer története

Jeans és denim. Mi jut eszünkbe ezekről a szavakról? Mi más, mint ruhatárunk alapdarabja, a farmer! Igaz, ma már korántsem csak nadrágként hordjuk, ingruhától a dzsekiig számos divatos ruhadarab készül belőle.
Menjünk most vissza a kezdetek kezdetére!

Habár a klasszikus fazon Amerikában tett szert először elképesztő népszerűségre, története Európában vette kezdetét. Máig két ország verseng a farmer anyag feltalálójának címéért. Az egyik legenda szerint az észak-olasz Chieri városban már az 1400-as években gyártottak egy merev, kék szövetet, mely a Genovából induló hajókon jutott el a világ számos pontjára. Noha eredetileg a rakomány letakarására használták, idővel ebből az anyagból készülhettek a genovai kikötő dolgozóinak, többek között a tengerészek és matrózok strapabíró munkaruhái. Egy másik verzió szerint azonban a francia Nîmes város által gyártott anyagból állították elő a genovai munkaruhákat! Mindkét érvelésben lehet egy kis igazság, etimológiailag ugyanis a farmer „jeans” elnevezése a  francia „blue de Gênes” (genovai kék), míg a farmerszövet anyagra utaló „denim” szó a „de Nîmes” (nîmesi) kifejezésből származhat. 

Az első farmernadrágok

Bármi legyen is a teljes igazság, a farmer hamar felkapott lett a munkások körében, hiszen kényelmes volt és nem ázott át könnyen. Az anyag szívósságára Levi Strauss vállalkozó is ráérzett. A Németországból Amerikába emigrált Strauss 1850-es években San Franciscóban alapított cége a kor legfontosabb piaci igényeit elégítette ki: az aranyláz szellemében égő embereket, a bányászokat, az építkezéseken, a vasúton dolgozó munkásokat és, ahogy a ruhadarab magyar neve is utal rá, a farmereket, a földműveseket látta el munkaruhával. A réz szegecsekkel rögzített zsebeket egy nevadai szabónak, Jacob Davisnek köszönhetjük. Strauss és Davis 1873-ban szabadalmaztatta együttműködésük eredményét, a Levi Strauss & Co. cég kék farmernadrágját. 

Munkaruhától lázadásig

Máig az 501® elnevezésű, egyenesszárú, öt zsebes, kék fazont tartják a legnépszerűbb klasszikus farmernek. Az első női farmert, az úgynevezett Lady Levi’s-t 1934-ben dobták piacra, és 1935-ben már a Vogue-ban is írtak róla. Ekkor még elsősorban a farmokon dolgozó nőknek szánták, és éveknek kellett eltelnie ahhoz, hogy maga mögött hagyja a „munkaruha” imidzset… Például a második világháború alatt jellemzően azok a nők viseltek farmert, akik gyárakban dolgoztak. Nem véletlen, hogy a híres „Meg tudjuk csinálni!” (We Can Do It) plakát Szegecselő Rózsija (Rosie the Riveter) egy piros kendős nőt ábrázolt feltételezhetően farmer munkaruhában. Itt már észrevehető, hogy a farmer viseléséhez egyfajta lázadó szellemiség kapcsolódott. Ez a jelentéstartalom a háború végeztével csak erősödött, különböző szubkultúrák képviselői és rebellis fiatalok viselték lelkesen. 

Sztárok farmerban

A hétköznapokban való elterjedésében a filmipar is szerepet játszott. Népszerűsítették a western filmek nagyágyúi, többek között Gary Cooper és John Wayne, illetve a farmerben pózoló színésznők, mint például Marylin Monroe, Jane Russell és Brigitte Bardot. Hollywood szépfiúi, Marlon Brando és James Dean sem maradhatott ki a farmerben villogó csillagok közül. De a zene fenegyerekei Elvis Presleytől a The Rolling Stones-ig, Madonnától Britney Spears-ig egyaránt kedvelték! Tulajdonképpen minden társadalmi osztály számára vonzó, kényelmes viseletnek bizonyult. Egy ötvenes években készült fotón a kenti Alexandra hercegnőt látjuk farmerban teniszezni, nem beszélve Diana walesi hercegnéről és Katalin cambridge-i hercegnéről, akik többször mutatkoztak farmerban.   

Talán nincs még egy ennyire alakítható és sokféleképp viselhető ruhadarab. A The New York Times már 1970-ben kihangsúlyozta, minél többet hordjuk, annál jobb – a kopások, szakadások, rojtok és foltok is hozzátesznek karakteréhez. Sőt, egyes gyártók álláspontja szerint a fakulás és zsugorodás elkerülése végett mosnunk sem kellene túl sokszor. Mindenesetre, legyen trapézszárú vagy csőfazon, csípő vagy magas derekú, feszes vagy laza, kék vagy színes, esetleg nem is nadrág – biztosak lehetünk benne, hogy a farmer anyagból készült ruhák ruhásszekrényünk elengedhetetlen elemei.

G. Lilla


FARMEREK A FLANCOSNÁL