fbpx
Ami körülvesz,  Kult

Pop art az alapoktól

A pop art irányzat talán mindenki számára ismerős, bizonyára sokunk lelki szemei előtt már meg is jelent egy-egy Andy Warhol kép. Hogy honnan gyökerezik ez az irányzat, és milyen ruhadarabot inspirált a Flancos új kollekciójában, az a cikkből kiderül!

A művészeti ág az 1950-es évek második felében jelent meg Angliában, majd a 60-as évekre Amerikában is teret nyert, illetve Magyarországra is ekkor kezdett beszivárogni. Gyökereiként a dadaizmust és a szürrealizmust emlegetik. Elnevezése az angol popular (népszerű) szóból ered. A műfaj célja elsősorban az volt, hogy az addig jellemző magasztos, érzéki, és érzelmes, olykor fiktív ábrázolásmóddal leszámoljon. Az alkotások középpontjába éppen ezért a mindennapi életben, akár a szürke hétköznapokban megjelenő tárgyakat helyezte. A valóságra törekedett, annak banális momentumait és tárgyait igyekezett megjeleníteni. Így készült kép például egy kólás dobozról, tűzhelyről, vagy kávéscsészéről és egy rúzsról is. Ezek a tárgyak vették körbe az embereket, ezért a pop art csendéletek is ezeket ábrázolták. 


Kicsit Varró Dani kortárs költőre emlékeztet ez a felfogás, hiszen verseiben ő is olyan mindennapi dolgokról ír, mint egy sms, ami teljes mértékben a jelenkor vívmánya, egy teljesen átlagos, valóságos dolog. Dani sem kíván többet láttatni annál, mint amit magunk körül látunk. A pop art tulajdonképpen ugyanezt teszi. Gyakran találkozhatunk ezen kívül még az irányzat műveiben az irónia eszközével, a reklámokból kiemelt klisékkel, vagy aktuális pop sztárokkal is, hiszen ezek ugyanannyira a mindennapok részei voltak, mint a kólás doboz.


A pop art hangsúlyos, kirívó, figyelemfelkeltő. Színeire nem a lágyság, sokkal inkább az erő és a dinamika jellemző. Technikai szempontból gyakran használja a montázst és a képregény jelleget. Gyakran személytelennek és gépiesnek titulálják, amiért olyan módszereket is alkalmaz, mint a sokszorosítás. Mindezek együttese az emberben mégis egy fajta ismerős érzést kelt. Mikor ránéznek egy alkotásra, tudják, mit ábrázol, vagy miért cinikus, hiszen az nem egy magasztos, a művész belső világát ábrázoló mű, hanem az életből kiragadott egy-egy mozzanat. A pop art egyébként a plakátművészetre és a festészetre volt leginkább jellemző, de készültek filmek is a stílus jegyeit képviselve például Andy Warhol híres The Factory (A gyár) nevezetű stúdiójában.

Kiemelkedő alkotók az ágazatban Andy Warholon kívül Robert Rauschenberg, Roy Lichtenstein és Claes Oldenburg, a hazaiak közül pedig Kemény György, Gyémánt László, Lakner László, és Gyuricza Gergely – természetesen a teljesség igénye nélkül.

És hogy kiket inspirált még ez az izgalmas művészeti stílus?
A Flancos csapatát!
Az új kollekcióban találtok ugyanis egy midi szoknyát, amelynek mintázata a pop art irányzat előtt tiszteleg. Neked van már? 

T. Dorottya


EGYEDI MINTÁK A FLANCOSNÁL