fbpx
Kult

Leprikónok és lóherék – Szent Patrik napján bújjunk zöldbe!

Tudtad, hogy március 17-én ünnepeljük Szent Patrik napját? Az ünnepről minden bizonnyal először a lóherék, a zöldben szikrázó, vicces maskarák és a lármás ír felvonulások jutnak eszünkbe, és ez nem véletlen. Utánajártunk, miért ünneplik és mi is a zöld szín jelentősége ezen a jeles napon! 

Az a hír járja, hogy Patrik ünnepén nagyon is ér mindent zöldíteni! Zokni, harisnya, kalap, smink, de még a napi italaink, ételeink is zölddé válhatnak ezen a napon. Mintha az üde, energiával teli szín az ír legelőket, réteket idézné meg. Pedig korántsem volt mindig egyértelmű, hogy a zöld válik Írország, és ezzel együtt Szent Patrik szimbólumává. Legalábbis évszázadokkal ezelőtt a kék dominált az írek zászlaján, egyetemben egy hárpával, mely a történetmesélés és éneklés hagyományára utalt. Emellett persze ne feledkezzünk el a lóheréről sem, mely szintén fontos szimbólum: kitűzőkön, tárgyakon, mókás szemüvegeken egyaránt felbukkan!

Flancos zöldek Szent Patrik napra

Miért pont zöld?

A zöld szín korai megjelenései között tartják számon az 1641-es ír forradalmat. Ekkor az angol korona ellen lázadó, katolikus felkelők használtak zöld színű zászlót. Ezen kívül emlékezetes az 1790-es években történt kísérlet republikánus nézetek bevezetésére: a forradalmi nézeteket valló írek sötétzöld köpenyt, zöld-fehér csíkos nadrágot és zöld fejfedőt viseltek. Balladák és költemények őrzik ezen események emlékét, az egyik leghíresebb a „The Wearing of the Green” (A zöld viselése). Az Amerikai Egyesült Államokban már a 19. században zöldben ünnepelték Szent Patrik napját. A szokást onnan eredeztetik, hogy az Amerikában letelepedett ír bevándorlók (főként az 1840-50-es évek éhínsége után) munkát keresve elkezdtek zöld ruhákat viselni és ír zászlókat hordani maguknál. Ezzel akarták felhívni magukra és szülőhazájuk iránt érzett büszkeségükre a figyelmet.

Egy másik ok, amiért Írországot a zölddel asszociálják: természeti adottságaiból adódóan The Emerald Island, azaz a Smaragd Szigetként szoktak hivatkozni rá. Ma, míg a zöld szín a katolikus íreket, a narancssárga a protestánsokat, addig a fehér szín a két vallás békés együttélését jelképezi. A szintén zöldben ragyogó lóhere szimbólum annak kapcsán központi elem Szent Patrik ünnepén, hogy a legenda szerint a szent a három levelű lóherék segítségével tanította meg az embereknek a Szentháromság lényegét. Patrik egyben Írország védőszentje, aki, habár nem Írországban született, viszontagságos élete során (Britanniából származó rabszolgaként dolgoztatták) megtért, majd nagy körben igyekezett elterjeszteni a katolikus vallást Írországban. Egy csodatételeiről szóló legenda szerint még a kígyókat is kiűzte a szigetországból, habár a kutatók kétlik, hogy bármikor őshonosak lettek volna ezek az állatok a mai Írország területén. Ünnepét március 17-én, halálának napján tartják.

Csupa móka, csupa szerencse!

A mókás kis leprikónok, az ír mondavilág mágikus alakjai anno vörös és arany színű kabátkát, csúcsos, vörös süveget viseltek, de manapság ők is eltéveszthetetlen, smaragdzöld árnyalatokba öltöznek. A legenda szerint, ha mi is zöld jelmezbe bújunk, a csipkelődős kedvű leprikónok számára észrevétlenek leszünk! Ellenben, ha megtréfálnánk valakit, magunk is megcsíphetjük – Szent Patrik napján nem fognak furcsán nézni ránk. Amerikában Szent Patrik napján a Chicago folyó vizét zöldre festik, és utcai felvonulásokon, ír táncos-zenés előadásokkal ünnepelnek. A pubok pedig megtelnek, különösen nagy a kereslet ilyenkor az ír fekete sörökre és a tematikusan zöld koktélokra egyaránt.

Szerencsehozó, rosszat elűző szokásokból sincs hiány! Az egyik leginkább ismert, Írországban és Amerikában is sokak által gyakorolt tevékenység a puha, omlós szóda kenyér sütése. A recept keletkezése a szegénységnek tudható be. Anno abból a négy alapanyagból készítették, ami megtalálható volt szinte minden háztartásban: liszt, só, sütőszóda (szódabikarbóna), író vagy tejföl. Elmaradhatatlan mozzanat, hogy keresztet rajzoltak a kenyér tetejére: így űzték el a rossz szellemeket és gonosz tündéreket, biztosítva a jó szerencsét.

Számodra mit jelent a zöld szín? Vidámságot, tavaszt, energiát, esetleg varázslatot? 

G.Lilla