fbpx
Ami körülvesz,  Kult

Kerámia mennyország – Kézműves csodák meditatív pillanatokhoz

Néha mindenkinek szüksége van egy kis szünetre. Ez lehet 10 perc csend, egy óra mozgás, egy kanna tea vagy egy tál finomság elfogyasztása. Ezek pedig mind-mind apró rituálék a mindennapokban. 

A rituálék pedig gyakran attól válnak valóban azzá, hogy megteremtjük a megfelelő környezetet. Ha szeretsz teázni – és most nem feltétlenül a 2 perc alatt elkészülő filteres megoldásra gondolunk, sokkal inkább arra, amikor legalább negyed órát töltesz el kedvenc forró vagy hideg italod fölött -, talán már hallottál róla, hogy Ázsiában minden egyes alkalom olyan, mint egy szertartás. A szertartásokhoz pedig többek között az alkalomhoz illő, gyönyörű kerámiák is tartoznak. Itthon is egyre inkább elterjedt a szokás, hogy teánkat szebbnél szebb csészékből kortyoljuk és mutatósabbnál mutatósabb kannákból öntsük ki, a snackjeinket pedig szintén szeretjük különleges tányérokból, tálakból fogyasztani. Összegyűjtöttünk néhány hazai keramikust, akik szívvel-lélekkel és természetesen saját kezükkel készítenek varázslatos kerámiákat. 

Kezemura 

Somoskői Gábor brandje, a Kezemura már az első pillanattól az egyediségre épít. Különleges, geometriai formáknak tűnő teás csészéit percek alatt kapkodják el a webáruházából és ezek már az elmúlt évek alatt védjegyévé is váltak. A kemencében égetett nyers felületű és mázas, egyszer élénk színekben úszó, máskor természetes árnyalatokban pompázó kerámiák között találhatunk vázát, matcha keverő tálat és teakiöntőket is. 

Ruzicska Tünde 

Ruzicska Tünde kerámiáival nem csak hazai, külföldi éttermekben, bárokban, teázókban is találkozhatunk. Többek között az esztergomi Bisztro42, Rácz Jenő Rumour nevű étterme, párizsi és bécsi helyek is lecsaptak a minden esetben egyedi tervezéssel készülő tálakra és kiegészítőkre, amiket egyébként gasztronómiai fotózásokhoz is előszeretettel használ a szakma. Alkotásait a már említett egyedi, személyre szabott stílusról, modern, mégis nagyon naturális kivitelezésről ismerheted fel. A máz és a nyers felület gyakran találkozik egymással és nem ritkán némi ázsiai inspirációt is felfedezhetünk kerámiáiban. 

Ksenia Wallenstein

Az orosz-magyar származású alkotó, Ksenia Wallenstein általában a föld színeivel dolgozik és szeret újrahasznosító anyagokkal dolgozni. Kollekcióiban vannak feliratos tányérok, gyümölcstálak, kávés és teás csészék és bögrék és tányérszettek is. Ha szereted az egyedi, természetes hatást nyújtó, letisztult szín-, és formavilággal rendelkező dizájntárgyakat a lakásban és a konyhában is, érdemes körülnézni nála. 

Marék műhely

A Marék műhely modern minimalista stílusban készít kerámiákat, ráadásul workshopjaiknak köszönhetően akár neked is megtaníthatják a keramikus mesterség minden csínját-bínját. Jelenleg két típusú foglalkozás érhető el náluk, amiket nem érdemes kihagyni: egy olyat, ahol a saját kerámia alapját készíthetjük el, míg a mázazást és a díszítést a műhely tagjai fejezik be, a másik workshopon viszont az alap elkészítése után 2-3 héttel visszatérhetünk, hogy az utolsó folyamatig mi rakhassuk össze saját megmunkálású kerámia tárgyunkat.

Neked van kedvenc kerámiád? 
Próbáltad már?