fbpx
Flanc,  Test,  Test és lélek

Az őszi tájkép sokszínűségébe burkolózni – Stílus Mentor interjú

Olykor ösztönösen ráérzünk, máskor csak hosszú, tudatos latolgatás után sikerül összeválogatnunk őket.

A színek, melyeket viselünk alapvetően meghatározzák stílusunkat, sőt, hangulatunkat is. De vajon min múlik, hogy kinek milyen színek állnak jól vagy jobban?
Molnár Tímea stílustanácsadót az ősz színtípus jellemzőiről és arról kérdeztük, milyen öltözködési és smink-tippeket érdemes követnünk ősszel – akkor is, ha nem az ősz típusba tartozunk.

Sokak számára ismert tény, hogy külső jellemzőink alapján különböző színtípusokhoz tartozunk. Ez a négy alap színtípus (tavasz, nyár, ősz, tél) vajon miért az évszakokról kapta nevét?

Johannes Itten svájci festő és művészetpedagógus, aki egész életében a színek kérdéskörével foglalkozott megfigyelte, hogy a festőnövendékei a szabadon végezhető gyakorlatok során előszeretettel használtak olyan színhangulatokat, melyek saját, fizikai megjelenésükhöz hasonlítottak. A vörös hajú tanítvány meleg, aranyló színeket, a fekete hajú dinamikusakat és hidegeket és így tovább.

Johannes Itten nevéhez köthető a 12 osztatú színkör, a konstruktív színelmélet szerint.

Így jutott arra a következtetésre, hogy az emberek ösztönösen vonzódnak a saját színvilágukhoz. Ő hozta létre a négy alaptípust az 1920-as évek környékén, és nevezte el az évszakok után a csoportokat tavasznak, nyárnak, ősznek és télnek. Itten nem a divat és az öltözködés felől közelített, inkább a színek lélektani, színtudományi aspektusaiból vizsgálta az emberek megjelenését. Magát a témakört – ahogy a mai formájában ismerjük és használjuk – az ő egyik tanítványa, Carole Jackson szabta át az öltözködésre vonatkozóan olyan gyakorlatias módszerré, amivel megállapíthatóvá válik, melyik évszakkal is cseng össze az egyén megjelenése.

Azóta sokféle irányzat létrejött, többféle megközelítésből. Az évszakok utáni elnevezések azért is maradtak meg, mivel segítségükkel egy laikus számára is könnyedén vizualizálhatók a színvilágok: a téli jeges vagy a tavaszi üde tájkép megragadhatóbbá, megfoghatóbbá teszi az elméletet.

A honlapodon olvastam, hogy a szakterületed leírásában szerepel a szín-stílus- és sminktanácsadás, a smink készítés, a gardróbrendezés és vásárlás. Ehhez kapcsolódva, miért érdemes ismernünk saját színtípusunkat? Hogyan jelenik meg a „színek teóriája” a fenti tevékenységekben?

Megjelenésünk célirányos felépítésének egyik legfontosabb építőköve saját színtípusunk ismerete. Egyfelől magabiztosabbá teszi az embert, ha tisztában van azzal, milyen színek közül válogathat, másfelől megkönnyíti és gazdaságosabbá teszi a vásárlást, hiszen szezonálisan hatékonyabban tud szelektálni az aktualitások közül. Ha ismerjük a színtípusunkat, mind az öltözködésben, mind a hajszínünk megválasztásban, mind a sminkünk színeiben, kiegészítőkben, és ezáltal a ruhatárunk kialakításában is könnyebb dolgunk lesz.

Honnan ismerhetjük fel, mi minden jellemzi az ősz színtípust?

Az ősz típus egy meleg színjegyekkel rendelkező karakter, ami azt jelenti, hogy aranyló adottságai vannak, tehát meleg fényű a hajszíne, a szemszíne és a bőrtónusa is. Nem véletlen, hogy először egy tipikus angol vagy ír karakter juthat eszünkbe róla. Vöröses haj, szeplők, sápadt arcszín, türkiz vagy aranybarna szemszín. Ugyanakkor fontos, hogy nemcsak hazánkban nagyon ritka típus az ősz típus, hanem az egész világon. Hiszen az emberiség legnagyobb százaléka hideg színvilágú, tél vagy nyár típusba tartozik. Ezért legyünk óvatosak, ha megpróbáljuk magunkat besorolni, mert sokan többnyire tévesen gondolják magukat ősz típusnak.

Első pillanatban ugyanis félrevezető lehet az általános sztereotípia: „barna a hajam, barna a szemem, sárgás a bőröm, tehát ősz típus vagyok”. Pedig pontosabb megfigyeléssel szinte mindig kiderül, hogy a hajszínünk inkább hamvas fényű, és csak kikopva picit vöröses. A szemünk lágyabb, szürkésebb, mint aranybarna, a bőrünk pedig sárgás pigmentáltságú ugyan – ahogy egy átlagos európai ember bőrszíne mindig az -, mégis szürkésebb, akár zöldes-kreolos alapfényű is egyben, ami nem kompatibilis a meleg színvilággal.

Jó önellenőrzés, ha megfigyeljük az arcszínünket a meleg színek mellett. Az ősz típusok esetében a meleg színek mindig katalizátorként működnek, a színeik vörösesebbé, aranylóbbá válnak. Ha viszont a tükörbe pillantva folyamatosan besárgultnak, árnyasnak, koszosnak látjuk az arcunkat egy rézvörös hajfestés mellett, egy trendi, mustárszínű pulóverben vagy teljesen élettelenné válunk egy téglaszínű rúzstól, szinte biztos, hogy érdemes átgondolni, valóban meleg színtípusba tartozunk-e.

+Tipp: Ha a bőrünkön átütő ereink színét vizsgáljuk, könnyen megállapítható, hogy a meleg, vagy hideg színtípusba tartozunk. Ha a színét zöldnek látjuk, valószínű a meleg csoportot erősítjük, azonban ha egyértelműen kéknek hat az erek színe, szinte biztos hogy a hideg színtípusba tartozunk.

Milyen színek, formák, anyagok illenek az ősz típusú hölgyekhez?

Általánosságban a színtípusokhoz szoktunk javaslatokat tenni színek, anyagok, stílus tekintetében, de természetesen ezek csak iránymutatások, nagyon fontosnak tartom kihangsúlyozni, hogy a saját színpalettánk csak egy eszköz, amit ízlésünk, életvitelünk, karakterünk alapján fogunk alkalmazni. Sőt! Érdemes felfedeznünk azokat a részleteit, melyeket a leginkább szeretünk.

Az ősz típusok viszonylag könnyű helyzetben vannak, hiszen az őszi tájkép sokszínűségébe burkolózhatnak. Minden árnyalat, ami a hulló faleveleket, a rozsdás, barnás, rezes színekbe öltözködő fákat juttatja eszünkbe, csodásan áll nekik.

Ősszel azt is körülveszi az évszak meleg, puha, rozsdavörösekben, földszínekben gazdag világa, aki egyébként más színtípusba tartozik. Ők miként meríthetnek ihletet az őszből? Vannak esetleg olyan öltözködési illetve smink tippek, melyeket erre a mostani időszakra ajánlanál?

Mindazok számára, akik nem az ősz típusba tartoznak az alaptanács ugyanaz: a meleg, aranyló színeket igyekezzenek távolabb viselni az arcuktól. Szoknyaként, nadrágként, cipőként, táskaként vagy kisebb felületen, mintában, ékszerben mindig beilleszthető bárki ruhatárába egy divatos konyakszín, bézs, sütőtökszín, khakizöld stb.

Tél típus

Tavasz típus

Nyár típus

Természetesen érdemes átgondolnunk vásárlás előtt, mivel is fogjuk tudni párosítani őket a szekrényünkből, de például egy bordó, egy padlizsánlila, egy középkék mindennel passzol. Sminkben egy csipetnyi aranyfény például a szemzugban kimondottan kellemes hatást kelthet, még ha a smink egésze nem is csak meleg színekből épül fel.

Aki szeretne még jobban elmélyedni a színtípusok világában, sok izgalmas olvasnivalót és videót talál Molnár Tímea stílustanácsadó honlapján, a www.stilusmentor.hu -n.

G. Lilla