fbpx
Flanc

Akik felrobbantották az öltözőket – A divatvilág különc forradalmárai 

Mióta világ a világ, a divat történelmében lépten-nyomon felbukkannak olyan forradalmárok, akik különc, formabontó stílusukkal lángba borítják a kifutókat.

magazin_1

Ők nem félnek kinyilvánítani a véleményüket a divatról, a világ dolgairól, a társadalomról és szeretnek elrugaszkodni az átlagos dolgoktól. Ha ezek a csodabogarak nem rohamozták volna meg a divatipart, sok stílusirányzat, egyedi szabás vagy színkombináció sem létezne és izgalmas inspirációkkal is szegényebbek lennénk. Tarts velünk, ismerd meg kedvenc divatforradalmárainkat! 

Jean Paul Gaultier 

Jean Paul Gaultier az 1970-es évek óta diktálja a divatot, kezdve a csúcsos melltartóktól az extravagáns fűzőkig. Gaultier már gyerekkorában a nagymamája ruhatárában kutatott izgalmas darabok után és plüss állatait felhasználva már tervezett is, például egy melltartót kedvenc plüss macijának, Nanának. 18 éves volt, amikor Pierre Cardin tanoncként felfogadta, innentől pedig teljes mértékben beszippantotta a párizsi divatvilág. 1976-ban debütált első kollekciója, amely után bár még hat évig váratott magára a saját divatházának megnyitása, amikor ez megtörtént, végérvényesen a divatvilág rosszfiújaként került be a divattörténelem könyvébe. Gaultier tabudöntögető divatbemutatóin modelljeire fűzőket, csipketopokat, átlátszó tüllanyagokat, merészen kivágott darabokat adott. A 90-es években Madonna is megmutatta bájait Gaultier modelljeként, majd következett a csúcsos melltartók korszaka, ami végleg saját védjegyévé vált. Gaultier filmes kosztümöket is tervezett, például Pedro Almadovar és Luc Besson filmjeihez is. 

Jean_PAUL_GAULTIER

Vivienne Westwood 

VIVIENNE_WESTWOOD

Tavaly decemberben hunyt el a brit divatkirálynő, Vivienne Westwood, aki világéletében a punk stílus mentén tervezett. Az 1941-ben született divattervező már pályája kezdetén is lázadt a kispolgári konformizmus, a politika igazságtalanságai és a világ vezetőinek elnyomása ellen. Ruháira már a kezdetektől politikai üzeneteket írt fel és nem félt attól sem, hogy vezetőket fricskázzon egy pólón vagy egy kabáton. Például úgy, hogy II. Erzsébet brit királynőt biztosítótűvel a szájában ábrázolja. A 70-es évek végéig kizárólag ezen a vonalon haladt a tervezéssel, majd elkezdte érdekelni a popkultúra, a filmek, a média és a divat kapcsolata. A halála előtti években aktivistaként komolyan küzdött a globális felmelegedést okozó tettek, az esőerdők kiirtása és a politikai igazságtalanság ellen. 

Rick Owens

RICK_OWENS

Rick Owens amerikai tervező a divatvilág meg nem értett művésze, aki nem fél megmutatni a körülöttünk lévő világ csúnyaságait és a divatbakikból születhető menőségeket sem. Az avantgárd, lázadó divattervező a monokróm szinek szerelmese, előszeretettel használ fűzőket, cipzárakat, bőrt, platformot és széles válltöméseket és meghökkentő szabásvonalakat. Owens nem csak a kreációit szereti rendhagyó elemekkel megbolondítani, hanem azok bemutatóit is. A kifutókat sokszor sokkoló performanszok színpadává változtatja és olyan elemekkel is sokkolja követőit, mint például az emberi hátizsákok vagy a teljes mértékkel szabadon hagyott férfiasság. Owens szereti a laza, sportos megjelenéseket, kollaborált már a Converse-zel és a Birkenstock-kal is, de a dizájn világában is megjelent, legutóbb például koncepciószéket tervezett egy milánói dizájnkiállításra.

forrás: wikipedia