fbpx
Ami körülvesz,  Kult

Ahány ház, annyi szokás – Különleges karácsonyi szokások a világ körül

Ahány ház annyi szokás és ahány kultúra, annyi féle karácsony, egy valami viszont mindenhol állandó: az ünnep a családoké, a közösségeké, a meghittségé és a szereteté. Tarts velünk egy kis kulturális kitekintésre, térképezd fel a világ legkülönbözőbb karácsonyi hagyományait velünk! 

Kecske, mint karácsonyi jelkép 

Svédországban egy egészen különleges jelkép tartozik a karácsonyhoz, ez pedig a kecske. Ez a mókás kinézetű állat a svéd történelemben több helyen is felbukkan, többek között Thor főistennél, aki a hideg teleket levágott kecskék húsával és szőrével vészelte át. Később a kecske már a karácsonyt szemmel tartó figura lett és sokáig úgy tartották, ő hozza az ajándékokat is. 1966-tól egy óriási szalmakecske képviseli a karácsony szellemét, amelyet Gavle városában lehet megcsodálni. 

Rémes macskák Izlandon 

Izlandon macskák tartják rettegésben a gyerekeket karácsonykor. Jólakötturin, a karácsonyi macska minden évben karácsony környékén bújik elő és minden rosszcsont gyerek vacsoráját megeszi, azokat pedig egy az egyben lenyeli, akik nem kaptak ruhát. Izlandon ugyanis úgy a jó gyerekek, akik karácsonyig befejeztek minden házimunkát és feladatot, ruhát kapnak jutalmul, akik pedig nem, azokért eljön a karácsonyi macska.

Ez lényegében olyan, mint nálunk a virgács – arra akarja nevelni a legkisebbeket, hogy foglalkozzanak a feladataikkal. Sőt, ezen túl egy plusz üzenet is rejlik benne. A szegények nem kapnak ruhát senkitől, azért mert jók voltak, ezért arra biztatják őket, hogy levetett ruháikat adományozzák el, így védhetik meg szegényebb társaikat attól, hogy megegye őket a karácsonyi macska, aki árgus szemekkel figyeli, ki nem kapott ruhadarabot karácsonyra.

Karácsonyi kívánságok a tűzben 

A briteknél a télapó hozza az ajándékokat karácsonykor és mindenkinek a kandallópárkányra akasztott zoknikba teszi azokat. Egy legenda is kapcsolódik ehhez a szokáshoz: állítólag amikor egyszer a télapó a kéményen keresztül lefelé mászott, elejtett egy érmét, ami egy kandallón száradó zokniba esett. A gyerekek minden évben levelet írnak neki, amiben felsorolják, minek örülnének a legjobban. Ezeket azonban nem postázzák el, hanem bedobják a kandallóba, hogy a télapó a füstből olvashassa ki a kívánságokat. Ha először a papír azon része kap lángra, ahova az ajándéklistát írták, újra kell írni és ismét bedobni. És ha már itt tartunk: az angolokhoz egy másik kedves szokás is fűződik, amit számos országban átvettek – köztük mi is -, ez pedig a fagyöngy felfüggesztése az ajtó fölé. 

Fenyőfa helyett mikulásvirág 

Mexikóban a fenyőfa helyett a mikulásvirág örvend nagy népszerűségnek karácsonykor. Ráadásul itt a három királyok hoznak ajándékokat a gyerekeknek. Ilyenkor errefelé rengeteg betlehemet láthatunk kint az utcákon – kisebbeket, nagyobbakat -, amikben nem csak a már jól ismert szereplőket találhatjuk meg, hanem olyan tárgyakat is, amik egy-egy más mexikói hagyományra utalnak. 

Plusz terítékek 

Portugáliában az ünnepi asztalra plusz terítékeket is raknak, ha valaki, aki kedves volt a család számára, már eltávozott az élők sorából. Sőt, nem csak a terítéket rakják ki, hanem minden fogáskor tele is rakják finomságokkal, mivel úgy tartják, hogy a szellem, aki ott vendégeskedik náluk, magával viszi és hálából szerencsét hoz nekik a következő évre. 

Fahéjas tejberizs reggelire 

Finnországban december 25-én reggel az ünnepi reggeli a fahéjas tejberizs, amiben egyetlen egy szem mandulát rejtenek el. Aki ezt megtalálja, nagyon szerencsés új évnek néz elébe, de más jelentése is van: ha olyan lánynál landol, aki még nem ment férjhez, jövőre esküvőre számíthat. 

Áldott ünnepeket és szerencsében, egészségben gazdag új évet kívánunk nektek!