fbpx
Lélek,  Test,  Test és lélek

A teljességhez a fizikai mellett, mentális tevékenységekre is szükségünk van

A boldogság és a jóllét nem állandó állapot, de talán nem tévedek abban, hogy mindannyian szeretünk arra törekedni, hogy a „Hogy vagy?” kérdésre a „Minden rendben” válaszunk tartalommal legyen feltöltve. Vagyis ne csak egy megszokott álca legyen arra, hogy ne kelljen rosszkedvünk okáról beszámolni.

Összegyűjtöttünk néhány tényt az egészséges étkezés, a mozgás és az alvás szentháromság fontosságáról, de arról is, hogy valójában mi az, ami a legjelentősebb tényező, ha teljes életet szeretnénk élni. 

…a túlzásba vitt kalória vagy zsírbevitel ronthatja alvásunk minőségét.

Mi kerüljön a tányérunkra?

Az étkezési szokásaink nagyjából életünk minden területére kihatnak. Nem hiába tartják sokan igaznak a mondást, miszerint az vagy, amit megeszel.
Összességében az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás számtalan, káros egészségi állapot kockázatát csökkenti, a szívbetegségtől kezdve, a cukorbetegségen át, egészen az elhízásig. Sőt, egy jól beállított diéta a mentális egészségünkre is hatással lehet, hiszen bizonyos étrendek csökkenthetik a depresszió, szorongás kialakulását.
Továbbá, amit eszünk, befolyásolhatja az alvási minőségünket is: azon túl, hogy a koffeint kerüljük el lefekvés előtt, a túlzásba vitt kalória vagy zsírbevitel ronthatja alvásunk minőségét. Nagyon fontos az is, hogy hagyjuk pihenni az emésztőrendszert, ne együnk egyfolytában.

Két étkezés között legalább 2,5, maximum 4 óra teljen el!

Ami pedig az ételeket illeti, a cél az legyen, hogy a három makrotápanyagot, vagyis a szénhidrátot, a fehérjét és a zsírt egyenlő arányban fogyasszunk, de ugyanennyire szükséges a kellő folyadékmennyiségbevitel is, ami felnőtt szervezet esetében naponta körülbelül 2 – 2,5 liter.

Legalább heti egy kiadós mozgás látható és érezhető változásokat eredményez

Ha sikerül megtalálni a számunkra kedvező mozgásformát, akkor az csodákra lehet képes. Legyen szó futásról, labdasportról, jógáról, súlyemelésről, akár egy nagyobb sétáról, az biztos, hogy annak heti egyszer való végzése, kifejezetten jó hatással lesz ránk. A testmozgás az egészség sarokköve, előnye abban is megmutatkozik, hogy képes mérsékelni a szorongást, javítani a kedélyünket és az alvásunk minőségét is. De szerepel még az érvek között a jobb testsúly-szabályozás, az erősebb csontok és a betegségek kockázatának csökkenése, ezen kívül pedig ide sorolhatjuk még azokat a pozitív következményeket, miszerint a mozgás növeli a kitartásunkat, az állóképességünket, és segít a stresszkezelésben.

Az alvás fontossága

Az alvás lehetőséget nyújt a testnek és az agynak, hogy helyreállítsa a napközben jól megdolgoztatott szöveteket. Egy felnőtt embernek átlagosan napi 7-9 óra alvásra lenne szüksége és amennyiben ezt nem tudjuk hosszú távon kielégíteni, az növelheti a betegségek kockázatát. Elég csak visszaemlékezni legutóbbi kialvatlanul töltött napunkra: ugye, hogy tetőzött a türelmetlenség, nyűgösség, de akár még a morcosság is? Fáradtan sokkal nehezebben koncentrálunk, és könnyebben veszítjük el a kontrolt tennivalóink során. Kutatások azt is megállapították, hogy alváshiány esetén hajlamosak lehetünk a túlevésre, és olyan ételek fogyasztására, amelyek egyáltalán nem egészségesek. Éppen ezért, sose spóroljunk az alvással töltött órákon! 

Mentális jóllét, vagyis a tudatos jelenlét 

Fizikai és mentális jóllétünk kéz a kézben járnak, így ha a cikk első három bekezdését kis is pipálod, az még nem egyenlő a teljességgel. Viszont fontos leszögezni, hogy ez a kifejezés nem egy tökéletes állapotot jelent, helyette inkább arról szól, hogy tudatosan élünk a mostban. Ez azt jelenti, hogy nem érdemes a múlton rágódni és a jövőn gondolkodni, hiszen amire hatással lehetünk az elsősorban a jelen.
A tudatosság elérésének érdekében pedig a legalapvetőbb kiindulás, hogy megismerjük önmagunkat, ezzel együtt pedig félelmeinket, gyengeségeinket, jó tulajdonságainkat, értékeinket, sőt a hiányosságainkat is. De ne akarjunk semmit hirtelen megváltoztatni! Fogadjuk el magunkat úgy, ahogy vagyunk, olyannak, amilyenek vagyunk.
Hogy mért fontos ez? Mert ennek segítségével beazonosíthatjuk többek között a határainkat, ennek köszönhetően pedig könnyebben alakulhat ki az egyensúly az életünk minden területén. Hogy ezt elérjük, fontos, hogy minden nap töltsünk magunkkal egy kis időt, legalább 10 percet.

Egy kávé, egy forró fürdő, egy meditáció bele kell, hogy férjen 24 órába. Ezalatt pedig életkortól függően tegyük fel magunknak kérdéseket:
Jó helyen vagyok? Jó úton járok? Mi tesz engem boldoggá? Önmagam lehetek?
És ami a legfontosabb: ne meneküljünk el a válaszok elől.

D. Julcsi