fbpx
Lélek,  Test és lélek

A tavaszi fáradtság nem mese!

Rügyeznek a fák, csicseregnek a madarak és végre egyre többet süt a nap, mégis úgy érezzük, mintha napok óta nem aludtunk volna. A tavaszi fáradtság nem csak, hogy létező dolog, de teljesen természetes is, és szerencsére van megoldás arra, hogy enyhítsük!

Miért nincsen energiánk?

A téli időszakban szervezetünk lelassul, a hormonok szintje is változik. Az alvásért felelős melatoninból több termelődik, alkalmazkodva az éjszakák hosszabbodásához. Ezzel szemben a boldogsághormon, azaz a szerotonin szintje csökken, aminek a kevesebb napfényhez és az ezáltal csökkenő D- vitamin termelődéshez van köze. Mikor beköszönt a tavasz, akkor ez a két hormonszint megcserélődik, szép lassan a melatoninból kevesebbre lesz szükség, mint télen, a szerotoninból pedig egyre több képződik.

A tél folyamán az étkezésünk is átalakul kicsit, hiszen ilyenkor gyakrabban eszünk zsíros, cukros, komfortot biztosító ételeket, mint nyáron, amikor sokkal több lehetőségünk és kedvünk van friss, zamatos zöldségek és gyümölcsök fogyasztására. Éppen ezért, ha nem pótoljuk a vitaminokat, akkor tél végére lényegében teljesen kiürülnek a raktáraink. 

Mindezeket a szervezetünk megérzi, és mikor azt várnánk tőle, hogy a tavasz beköszöntével erőre kapjon, addigra már elfogyott szinte minden energiája. A hormonok szintjének átváltása, és ezzel egyidejűleg a vitaminkészletek újratöltése megterhelheti szervezetünket, és ezt nevezzük tavaszi fáradtságnak. Ez azonban nem mindenkinél egyforma: van, aki kevésbé érzi, van, aki jobban, ez függhet az étkezési szokásoktól, az étrendkiegészítők bevitelétől, és a mozgástól, amelyek egyben a megoldást is jelentik.

Hogyan küzdjünk a tavaszi fáradtság ellen?

Fontos leszögezni, hogy ez lényegében egy természetes folyamat, ami normális esetben a tavasz első heteiben lezajlik, ezért, ha energiahiányt, enyhe levertséget érzünk, akkor még nincs okunk aggodalomra. Ha ezek a tünetek intenzívebbek, hosszabb ideig tartanak, akkor viszont kérjünk orvosi segítséget. Addig pedig több módon is támogathatjuk szervezetünket. Egyrészt érdemes a téli hónapokban is amennyire lehetséges nyers zöldségeket és gyümölcsöket fogyasztani, vagy ha máshogy nem tudjuk megoldani, akkor vitaminokkal pótoljuk ez idő alatt is a hiányt, és ezt tartsuk be a tavasz kezdetén is! Évszaktól függetlenül, amikor süt a nap, mindenképpen tartózkodjunk valamennyit a szabadban, szívjuk magunkba a D- vitamint a napsugarak segítségével, hogy töltődjön a raktárunk és segítse a szerotonin képződést.

Ezeken túl pedig próbáljuk szép lassan beilleszteni a mozgást a mindennapjainkba, még akkor is, ha éppen semmi kedvünk nincs hozzá.

A testedzés – akármilyen formáját választjuk – energizálja a szervezetet, ezért könnyíti az átállást a tavaszi pezsgés időszakára. 

Természetesen a testünk egészsége mellett a lelkünk egészsége is kiemelten fontos. Ma már elismert tény, hogy a D- vitamin nagymértékben felel a hangulatunkért, és ennek hiánya lehet például a téli depresszió egyik oka is, ami aztán belenyúlhat a tavaszba is.
Ezért olyan fontos, hogy amennyire tehetjük, pótoljuk ezt a vitamint. Azonban lelki problémáinknak, levertségünknek természetesen lehet más forrása is.

Igyekezzünk a mindennapokban időt fordítani saját magunkra, relaxálni, és, ha úgy érezzük, bátran kérjünk külső segítséget!

Mindazonáltal ne feledjük, hogy testünknek csupán egy kis időre van szüksége, hogy átálljon a tavaszi működésére, és ha megfelelően tápláljuk, akkor ez 1-2 hét leforgása alatt meg is történik. 

T. Dorottya